Przejdź do treści

Wielka Brytania: walka z inflacją. Przerażająco rośnie bezrobocie

18/08/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:01
inflacja w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania: inflacja w końcu spada!

Wielka Brytania: walka z inflacją. Przerażająco rośnie bezrobocie, a jedocześnie Wielka Brytania stoi obecnie w obliczu dynamicznego wzrostu wynagrodzeń, który wpływa na kształtowanie przyszłych działań dotyczących stóp procentowych. Jak potwierdzają ostatnie dane, wynagrodzenia w kraju wzrosły o 7,8%, w nadzwyczajnym rocznym tempie w okresie od kwietnia do czerwca, co stanowi najwyższy wskaźnik rocznego wzrostu od czasu, gdy rozpoczęto systematyczne rejestracje tego rodzaju danych w 2001 roku. W związku z tym Bank Anglii będzie zmuszony do kolejnego podniesienia stóp procentowych w celu powstrzymania inflacji.I nflacja w Wielkiej Brytanii spadła, ale pozostaje na wysokim poziomie 7,9%.
Czytaj także: Wąż spadł na kobietę wprost z nieba. Po chwili zaatakował ją także jastrząb

Inflacja w Wielkiej Brytanii – rośnie bezrobocie

Chociaż inflacja w Wielkiej Brytanii jest w spadku, wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie wynoszącym 7,9%. Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk ekonomicznych w Office for National Statistics, które opublikowało dane dotyczące płac i zatrudnienia, zauważył, że najnowsze wyniki wskazują na odradzający się realny wzrost wynagrodzeń, który uwzględnia wpływ wzrostu cen. Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, stwierdził, że dla milionów osób zmagaających się z kosztami życia, pojawiło się ,,światełko w tunelu”.

Warto jednak zaznaczyć, że dynamika wzrostu płac nie jest w stanie nadążyć za tempem wzrostu cen. Morgan podkreślił w programie BBC Today, że realny wzrost płac ,,wciąż nieco spada”, ze spadkiem wynoszącym 0,6%. Z kolei Sushil Wadhwani, były członek Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii, wskazał, że rynki finansowe przewidują, że nadchodząca podwyżka stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu jest „praktycznie pewna”.

Dane dostarczone przez Office for National Statistics (ONS) ukazują także osłabienie brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła z 4% do 4,2%, a liczba zatrudnionych spadła. Mimo to, Rishi Sunak zauważył, że ,,najlepszym sposobem na obniżenie stóp procentowych i zahamowanie ich wzrostu jest kontrola inflacji”.

Warto zauważyć, że średni roczny wzrost wynagrodzeń w sektorze prywatnym nadal wyraźnie przewyższa wynagrodzenia w sektorze publicznym, osiągając poziom 8,2%. Wynagrodzenia w sektorze publicznym wzrosły w tempie rocznym o 6,2% w okresie od kwietnia do czerwca. Jednocześnie liczba wakatów na brytyjskim rynku pracy ponownie spadła, zmniejszając się o 66 000 w okresie od maja do lipca. Niemniej jednak, wciąż istnieje ponad milion wolnych miejsc pracy do obsadzenia.

>>>> Błąd w banku pozwolił na wypłaty z pustych kont. Klienci czuli się jak w raju

Źródło: bbc.com, PolskiObserwator.de

Tagi: