Przejdź do treści

Wielka Brytania: inflacja w końcu spada!

20/07/2023 09:22 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:02
Wielka Brytania inflacja w końcu spada

Koszty życia w Wielkiej Brytanii spadają, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. W czerwcu inflacja w Wielkiej Brytanii spadła nie tylko znacznie, ale bardziej niż oczekiwano, do najniższego poziomu od ponad roku – znak, że podwyżka stóp procentowych przez Bank Anglii może zacząć przynosić efekty. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł 7,9% rocznie w porównaniu do 8,7% w maju, przy oczekiwaniach na poziomie 8,2% rocznie.
Czytaj także: Strajki ogarniają Wielką Brytanię! Czy Twoja podróż przekształci się w koszmar wakacyjny?

Wielka Brytania: inflacja w końcu spada

Inflacja usług – miara ściśle monitorowana przez Bank Anglii pod kątem oznak inflacji generowanej na poziomie krajowym – również spadła do 7,2% w czerwcu, z 7,4% miesiąc wcześniej. Nareszcie są to pozytywne wiadomości, ale inflacja bazowa na poziomie 6,9% pozostaje zbyt wysoka. Są to jednak odosobnione dane: potrzeba będzie więcej danych, aby potwierdzić, że inflacja znajduje się na stałej ścieżce spadkowej. Takiego zdania są również rynki, które w tej chwili praktycznie nie dostosowały swoich oczekiwań co do poziomu stóp procentowych – dalsze podwyżki są pewne.

Chociaż spadające ceny energii w największym stopniu przyczyniły się do poprawy sytuacji, spowolnienie wzrostu cen było szeroko zakrojone, a ONS nie odnotował większych wzrostów cen określonych towarów lub usług. Ceny żywności, które stały się centralnym punktem zapalnym z powodu najwyższej inflacji od ponad 40 lat, wzrosły, ale ich roczny wzrost spowolnił do 17,4% z 18,4% w maju, co było drugim z rzędu spadkiem, który zwiększył dowody na to, że inflacja osiągnęła szczyt – napisali do klientów analitycy Barclays Abbas Khan i Iaroslav Shelepko.

>>>> Skiplagging – zaskakująca sztuczka pozwalająca kupować tańsze bilety lotnicze. Przewoźnicy nie chcą, żebyś o niej wiedział

Źródło: politico.eu, PolishObserver.com

Tagi: