Przejdź do treści

10 najciekawszych atrakcji w Wiedniu, które zwiedzisz w jeden dzień

13/07/2023 11:55 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05

Wiedeń – Stolica Austrii, jest miastem nad wyraz różnorodnym. Idealnie łączy w sobie to, co stare z tym, co nowe. Barokowy przepych architektoniczny miesza się tu ze złocistą secesją aż po współczesną infrastrukturę. Ta rozpiętość i różnorodność wrażeń sprawiają, że w stolicy Austrii jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, że zorganizowanie jednodniowej wycieczki w Wiedniu może być prawdziwym wyzwaniem. Kluczem do zwiedzenia Wiednia w krótkim czasie jest więc skorzystanie z historycznego centrum i bliskości głównych zabytków. Oto Wiedeń w jeden dzień, czyli propozycje 10 głównych atrakcji , które można zobaczyć w ciągu jednego dnia.
Czytaj także: Austria: Oto gdzie kupić winięte online bez dodatkowych prowizji

1. Naschmarkt – najsłynniejszy targ w Wiedniu

Aby doświadczyć wyjątkowej dynamiki tego pięknego miejsca, najlepiej przyjść tutaj z samego rana. Powstały w XVI wieku jako targ spożywczy Naschmarkt jest obecnie domem dla przysmaków z różnych krajów, kwiatów i straganów oferujących sztukę i rzemiosło. Możesz wykorzystać ten czas na zakupy prezentów i zjeść pierwszy posiłek tego dnia w jednej z wielu tutejszych restauracji.
Czytaj także: 5 darmowych atrakcji w Berlinie. Tych miejsc w stolicy Niemiec nie możesz przegapić!

2. Hofburg – słynna rezydencja austriackich władców

To jedna z ważniejszych wiedeńskich atrakcji i jednocześnie jeden z najpiękniejszych pałaców stolicy Austrii. Hofburg stanowi kompleks z kilkoma muzeami, katedrami i biblioteką. Warto odwiedzić Muzeum Sisi, w którym można dowiedzieć się o życiu cesarzowej Sisi z Wiednia i zobaczyć królewskie apartamenty, które są doskonale zachowane po dziś dzień.
Pod względem turystycznym, jest to też miejsce stosunkowo najwcześniej otwarte, a więc warto wybrać się tu wcześniej, by zdążyć przed innymi wycieczkowiczami.

Hofburg - słynna rezydencja austriackich władców

3. Austriacka Biblioteka Narodowa – jedna z najwspanialszych bibliotek świata

Ten ważny historycznie budynek, uważany za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie, urzeka wspaniałymi barokowymi dekoracjami. Jest również uważany za jedno z najważniejszych dzieł tego nurtu architektonicznego. Warto odwiedzić go, aby podziwiać Salę Cesarską, fantastyczne pomieszczenie z marmurowymi posągami, freskami sufitowymi i malowidłami ściennymi, w którym znajduje się znacząca kolekcja około 200 000 książek z okresu od 1500 do 1850 roku.

4. Wykopaliska na Placu św. Michała

Po wyjściu z biblioteki, warto udać się na jeden z najważniejszych placów Wiednia – plac św. Michała, skąd możesz podziwiać kolejną fasadę Hofburga, ale przede wszystkim wiedeńską Hiszpańską Szkołę Jazdy – hiszpańską dworską szkołę jazdy konnej.

>>> 3 piękne plaże w Niemczech, które znajdują się blisko granicy z Polską

5. Katedra św. Szczepana – słynna wiedeńska katedra

Żadna wizyta w Wiedniu nie byłaby kompletna bez wizyty we wspaniałej katedrze, uważanej za najważniejszy budynek w stolicy. Katedra została zbudowana na fundamentach starożytnej średniowiecznej świątyni z 1147 roku. Części katedry, takie jak gigantyczna brama i pogańskie wieże, zostały zachowane, podobnie jak wyraźne wpływy romańskie i gotyckie. Katedra została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej, ale została odrestaurowana w najdrobniejszych szczegółach. Wewnątrz katedry jest wiele do zobaczenia, ale do jej najważniejszych elementów należą: dzwon Pummerin (Marii Panny), słynna gotycka ambona dla pielgrzymów, XVIII-wieczne katakumby zawierające szczątki ponad 10 000 wiedeńczyków, wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa i groby wielu członków rodziny Habsburgów.
Ponadto wieża wiedeńskiej katedry oferuje jeden z najlepszych widoków na serce Wiednia.

6. Austriackie Muzeum Historii Sztuki

Uważane jest za jedno z najlepszych muzeów w Wiedniu. To miejsce zarówno dla koneserów sztuki, jak i nowicjuszy, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej. Mieści ono fantastyczną kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych na przestrzeni wieków przez dynastię Habsburgów, w tym dzieła ze starożytnej Grecji i Rzymu, sztuki orientalnej, sztuki egipskiej, XV-wieczne obrazy i wiele innych. Oprócz fantastycznej kolekcji sztuki, Muzeum Historii Sztuki jest również warte odwiedzenia ze względu na jego majestat architektoniczny.

Austriackie Muzeum Historii Sztuk

7. Wiedeńska Ringstraße

Po rozpieszczeniu zmysłów sztuką i historią ze wszystkich epok, warto wybrać się na spokojny spacer wzdłuż Ringstrasse, znanej jako najważniejsza aleja w centrum Wiednia. Zbudowana w 1857 roku po zburzeniu muru, który chronił stary średniowieczny Wiedeń, Ringstrasse jest jednym z najpiękniejszych miejsc do przechadzek, jakie można odbyć w Wiedniu. Podczas spaceru można podziwiać i fotografować ważne historyczne budynki, które się tu znajdują: Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, Kościół Wotywny, Uniwersytet i wiele innych.

8. Wiener Staatsoper – najsłynniejsza opera świata

Był to pierwszy budynek wzniesiony po ukończeniu bulwaru Ringstrasse. Jego wybitna lokalizacja wymagała, aby pod względem architektonicznym był mistrzowski. Dwaj pierwsi architekci, którzy zajęli się projektem, zmarli pod presją. Operę w stylu renesansowym można zwiedzać zarówno podczas przedstawienia, jak i podczas płatnej wycieczki z przewodnikiem po wnętrzu. Podczas wizyty można podziwiać hol wejściowy, wspaniałe główne schody i widownię na 2800 miejsc.

9. Bajkowy Belweder

W kompleksie Belwederu znajdują się dwa wspaniałe pałace połączone dużym ogrodem w stylu francuskim. Ogród, wraz z pięknymi fasadami pałaców, tworzy jeden z najlepszych widoków na Wiedeń i jest niewątpliwie jednym z najlepszych miejsc do robienia zdjęć, które uchwycą wyjątkowe piękno miasta.

Bajkowy Belweder

10. Prater – słynny park rozrywki wśród zieleni

To tzw. plac zabaw dla małych, jak i dużych. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Jego najbardziej rozpoznawalnym elementem jest Diabelski Młyn. Do innych atrakcji tego miejsca należą m. in.: karuzele, gabinety luster, kolejka duchów czy kolejki górskie. Poza tym, nie wyjdziesz stąd głodny – park rozrywki oferuje 60 punktów gastronomicznych. Warto też wiedzieć, że tuż obok Parku Prater znajduje się jeden z najpiękniejszych ogrodów świata, za jaki uważa się miejski park Stadtpark. To idealne miejsce, by się zrelaksować i oderwać od zgiełku miasta.

>>> 8 miejsc w Hamburgu, które warto zobaczyć. Idealny plan na jednodniową wycieczkę

Źródło: hellotickets.de, PolishObserver.com