Przejdź do treści

Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 – o tym powinni wiedzieć mieszkańcy

02/06/2023 15:25 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:01
Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023

Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 – o tym powinni wiedzieć mieszkańcy. W czerwcu 2023 pojawi się wiele ważnych zmian i aktualizacji dotyczących pieniędzy. Oto 7 zmian finansowych w czerwcu – wszystko, co musisz wiedzieć – i co to oznacza dla twojego portfela.
Czytaj także: Polacy w Wielkiej Brytanii traktowani ,,jak obywatele drugiej kategorii”

Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 – o tym powinni wiedzieć mieszkańcy

Nationwide Building Society

W okresie od 13 do 30 czerwca Nationwide Building Society wypłaci około 3,4 miliona funtów swoim klientom. Będą to jednorazowe płatności w wysokości 100 funtów po osiągnięciu zysków w wysokości 2,2 miliarda funtów. Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie – co oznacza, że nie trzeba o nie wnioskować – i pojawią się na wyciągu bankowym jako „Nationwide Fairer Share Payment” . Aby kwalifikować się do płatności, musisz mieć kwalifikujący się rachunek bieżący oraz konto oszczędnościowe lub produkt hipoteczny w Nationwide. Rachunki bieżące muszą zostać otwarte 31 marca 2023 r. lub wcześniej i nadal być otwarte w czerwcu, aby otrzymać nagrodę pieniężną.
>>>> Polskie wybory 2023 za granicą. Będzie więcej komisji

Zmiany dla klientów Tesco

14 czerwca klienci Tesco zostaną dotknięci dwoma zmianami dotyczącymi kart Clubcard. Pierwsza zmiana polega na zmniejszeniu wartości punktów Clubcard, gdy są one wymieniane na ,,partnera nagród”. Punkty Clubcard są obecnie warte potrójną wartość, gdy są używane z „Rewards Partner”, ale wkrótce będą warte tylko podwójną wartość. Tesco ma obecnie ponad 100 ,,partnerów nagród”, w tym Disney+, Thorpe Park, Pizza Express, Legoland i Zizzi. Druga zmiana dotyczy posiadaczy kart Clubcard, którzy kupują paliwo na stacjach Tesco. Obecnie kierowcy otrzymują jeden punkt za każde 2 funty wydane na paliwo – ale zostanie to zmienione na jeden punkt za każde dwa litry zakupionego paliwa.
>>>> Najtańsze domy w Wielkiej Brytanii. W tym mieście są najlepsze ceny

HMRC i Tax Credit

HMRC jest obecnie w trakcie wysyłania pakietów odnawiających do 1,5 miliona gospodarstw domowych korzystających z Tax Credit. Oczekuje się, że ostatnie pakiety zostaną wydane do 15 czerwca. Osoby ubiegające się o Tax Credit muszą co roku odnawiać swoje wnioski – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ich zasiłek zostanie wstrzymany. Można to zrobić online za pośrednictwem konta GOV.UK lub skorzystać z aplikacji HMRC lub zadzwonić na infolinię HMRC Tax Credit pod numer 0345 300 3900 lub odesłać pocztą pakiet odnowienia wysłany przez HMRC. Na odnowienie wniosku o ulgę podatkową masz czas do 31 lipca.

Zasiłki dla niepełnosprawnych

Sześć milionów osób pobierających zasiłki dla niepełnosprawnych otrzyma 150 funtów na pokrycie kosztów utrzymania w okresie od 20 czerwca do 4 lipca. Aby otrzymać wypłatę w wysokości 150 funtów, należy ubiegać się o kwalifikujące się świadczenie w dniu 1 kwietnia lub otrzymać wypłatę za ten dzień. Wypłata może nastąpić później, jeśli zaczniesz ubiegać się o świadczenia w późniejszym terminie i złożysz wniosek z datą wsteczną. Pieniądze będą wypłacane automatycznie na konto bankowe, nie podlegają opodatkowaniu i nie wpływają na otrzymywane zasiłki lub ulgi podatkowe.

Świadczenia, które kwalifikują do otrzymania płatności w wysokości 150 GBP to: zasiłek pielęgnacyjny, stały zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla osób niepełnosprawnych dla dorosłych, zasiłek z tytułu niepełnosprawności dla dzieci, zasiłek na rzecz niezależności osobistej, zasiłek z tytułu niepełnosprawności dla dorosłych (w Szkocji), zasiłek z tytułu niepełnosprawności dziecka (w Szkocji), świadczenie z tytułu niezależności od sił zbrojnych i dodatek z tytułu mobilności do emerytury wojennej

Aktualizacja inflacji i ogłoszenie stóp procentowych

Dodatkowo w czerwcu pojawi się również kolejna aktualizacja inflacji i ogłoszenie stóp procentowych Banku Anglii. Office for National Statistics (ONS) opublikuje wskaźnik inflacji za 12 miesięcy do maja 21 czerwca. Inflacja konsumencka (CPI) to wartość używana do wyjaśnienia, o ile wzrosły ceny towarów i usług w czasie. Gdy inflacja jest wysoka, oznacza to, że ceny wzrosły bardziej gwałtownie, a za swoje pieniądze otrzymujesz mniej niż wcześniej. Inflacja CPI wyniosła 8,7% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia – to spadek z 10,1% w marcu i spadek z 41-letniego maksimum 11,1% odnotowanego w październiku ubiegłego roku.

Bank Anglii ogłosi, czy stopy procentowe zostaną ponownie podniesione 22 czerwca. Bank centralny podniósł podstawową stopę procentową 11 maja do 4,5% Stopa bazowa jest tym, co Bank Anglii pobiera od innych banków i pożyczkodawców – to z kolei wpływa na stopy procentowe, którymi jesteś obciążany jako klient, gdy pożyczasz pieniądze. Jeśli stopy procentowe są wyższe, zapłacisz więcej za pożyczkę na produkty takie jak kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu – ale z drugiej strony oprocentowanie oszczędności powinno wzrosnąć.

Rachunki za gaz i energię elektryczną

Większość gospodarstw domowych jest obecnie objęta gwarancją ceny energii (EPG), jeśli chodzi o rachunki za gaz i energię elektryczną. Ale EPG dobiegnie końca 30 czerwca, ponieważ nowy pułap cenowy Ofgem zacznie obowiązywać 1 lipca. Nowy limit cenowy Ofgem wyniesie 2 074 GBP rocznie dla typowego gospodarstwa domowego – w porównaniu z 2 500 GBP rocznie w ramach EPG. Oznacza to, że typowe gospodarstwo domowe zobaczy spadek rachunków za energię o 426 funtów rocznie od tego lata. Jeśli nie posiadasz inteligentnego licznika, warto dokonać odczytu licznika przed rozpoczęciem obowiązywania nowego limitu cenowego.

>>>> Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Tych objawów nie należy ignorować!

Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: