Przejdź do treści

Zełenski chce ustawy zrównującej korupcję ze zdradą stanu

30/08/2023 13:33 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
korupcja będzie sądzona jak zdrada wojenna

Zełenski zrównuje korupcję ze zdradą stanu: Prezydent Ukrainy proponuje ustawę, według której korupcja będzie traktowana jak zdrada stanu. Zełenski zapowiedział, że zwróci się do parlamentu o zaostrzenie kar dla osób uznanych za winne korupcji w czasie wojny. Ukraina zajmuje 116. miejsce na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji 2022 Transparency International.
>> Zachód traci miliardy dolarów, a Rosja wciąż powiększa swój majątek

Zełenski zrównuje korupcję ze zdradą stanu

W wywiadzie udostępnionym 27 sierpnia na Telegramie na jego kanale Wołodymyr Zełenski powiedział: „Wyznaczyłem zadanie dla ustawodawstwa, a ukraińskim ustawodawcom zaoferuję moje propozycje zrównania korupcji ze zdradą stanu w czasie wojny”  

„Myślę, że parlament otrzyma ją w przyszłym tygodniu, a wtedy piłeczka jest po ich stronie” – powiedział, dodając, że rozumie, że nie może ona zostać wprowadzona na stałe, „ale w czasie wojny myślę, że to pomoże”.

Walka z korupcją

Zełenski powiedział, że nie wie, czy ustawodawcy poprą tę propozycję, ale i tak zamierza ją zrealizować, ponieważ Ukraina rozwija demokratyczne społeczeństwo i potrzebuje systemów mających na celu powstrzymanie korupcji. Uznani za winnych muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Prezydent rozpoczął już walkę z korupcją i na początku tego miesiąca zwolnił wszystkich szefów regionalnych wojskowych centrów rekrutacyjnych na Ukrainie.

Według słów Zełenskiego przegląd centrów rekrutacyjnych ujawnił oznaki nadużyć zawodowych, od nielegalnego wzbogacania się po przewożenie przez granicę mężczyzn kwalifikujących się do poboru, pomimo wprowadzonego zakazu.
>> Tylko tyle papierosów można przewieźć do Wielkiej Brytanii w 2023 roku. AKTUALNE LIMITY

Ukraina zajmuje 116. miejsce na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji 2022 Transparency International. W porównaniu z 2021 rokiem Ukraina awansowała tylko o jedno miejsce.

Wicepremier Iryna Vereshchuk również skomentowała 27 sierpnia walkę z korupcją na Ukrainie. ‘’Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wskazuja na to, że przetrwanie państwa zaczyna zależeć od zdolności Ukrainy do prawdziwego zniszczenia skorumpowanych jako grupy społecznej” – powiedziała na Telegramie.

Źródło: rferl.org, PolishObserver.com