Przejdź do treści

Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Nie wolno ich lekceważyć!

26/07/2023 21:34 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:02
toksyczne gąsienice

Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Tych objawów nie należy ignorować. Ćma procesyjna dębowa została po raz pierwszy wykryta w Kew Gardens w południowo-zachodnim Londynie w 2006 roku po tym, jak została przywieziona na dębie z Europy. Szkodniki te występują głównie w miesiącach letnich.
Czytaj także: Do USA bez obowiązkowego szczepienia na Covid – CZERWIEC 2023. Koniec z formalnościami

Toksyczne gąsienice – objawy i zagrożenia

Ćma procesyjna dębowa została po raz pierwszy wykryta w Kew Gardens w południowo-zachodnim Londynie w 2006 roku po tym, jak została przywieziona na dębie z Europy. Ćmy te opisuje się je jako posiadające zaskórniki i ciała pokryte długimi włoskami. Te długie włosy zawierają białka, które mogą powodować swędzące wysypki, swędzenie oczu i podrażnienie gardła. Mogą również powodować trudności w oddychaniu u ludzi i zwierząt domowych. Szkodniki żyją na liściach kilku gatunków dębów i żywią się nimi, co może powodować utratę liści i ograniczenie ich wzrostu. PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Polacy w Wielkiej Brytanii traktowani ,,jak obywatele drugiej kategorii”

Na początku tego miesiąca rząd Wielkiej Brytanii opublikował przepisy mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ćmy przed miesiącami letnimi, które są okresem największego ryzyka dla szkodnika drzew. Media apelują o zachowanie czujności tego lata w Wielkiej Brytanii, ponieważ toksyczne ćmy, które mogą powodować wysypki i trudności w oddychaniu, rozprzestrzeniają się w całym kraju, zwłaszcza w południowo-wschodniej części. Społeczeństwo proszone jest o zgłaszanie tego inwazyjnego gatunku. Eksperci twierdzą, że Surrey jest najbardziej dotkniętym hrabstwem, ponieważ jest najbardziej zalesione w Anglii, ale ważne jest, aby zachować czujność podczas obserwacji.
>>>> Te firmy będą musiały zapłacić rocznie miliardy odszkodowania!

Trujące ćmy – oznaki kontaktu ze szkodnikiem

Kontakt z włoskami, które zawierają drażniącą substancję o nazwie thaumetopoein, może powodować szereg dolegliwości, w tym: podrażnienie skóry, wysypkę i swędzenie, dolegliwości oczu oraz trudności w oddychaniu. W bardzo rzadkich przypadkach może powodować poważne reakcje alergiczne. Niektóre osoby mogą stać się uczulone w wyniku wielokrotnej ekspozycji na włosy, co oznacza, że objawy nasilają się wraz z powtarzającą się ekspozycją.

Gąsienice mogą dorastać do dwóch centymetrów długości, a ich gniazda mają kształt kopuły i są wielkości piłki tenisowej. Świeże gniazda są białe, a wkrótce potem brązowieją. Profesor Nicola Spence, główna specjalistka ds. zdrowia roślin w Wielkiej Brytanii, powiedziała: ,,Zdrowe dęby są istotnym elementem bioróżnorodnego i kwitnącego krajobrazu środowiskowego. Są one najważniejszymi drzewami w Wielkiej Brytanii pod względem różnorodności biologicznej gatunków, wspierając ponad 2000 gatunków ptaków, ssaków, grzybów, bezkręgowców, mszaków i porostów. Dlatego też, aby chronić zdrowie naszych dębów, niezbędne jest wprowadzenie przepisów dotyczących przemieszczania dużych dębów w strefach i granicach zaprojektowanych w celu zwalczania kornika dębowca”.
>>>> Ważne zmiany w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2023 – o tym powinni wiedzieć mieszkańcy

Andrew Hoppit, kierownik projektu Oak Processionary Moth, powiedział: „Ćma dębowa to szkodnik drzew, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie drzew, ludzi i zwierząt – może powodować swędzące wysypki, podrażnienia oczu i gardła w przypadku fizycznego kontaktu z ludźmi i zwierzętami domowymi”.

>>>> Cios dla emigrantów, którzy chcą przybyć do Wielkiej Brytanii. ,,Nowa ustawa została przyjęta”

Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: