Przejdź do treści

Te trzy osoby nie muszą posiadać paszportu, aby podróżować za granicę

14/04/2024 20:01 - AKTUALIZACJA 14/04/2024 20:01
Te trzy osoby nie muszą mieć paszportu

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, kluczowym aspektem jest przygotowanie paszportu. W niektórych sytuacjach konieczna jest również wiza. Niemniej jednak, istnieją na świecie osoby, które są zwolnione z tego wymogu. Te trzy osoby nie muszą mieć paszportu.

Często na lotnisku ludzie orientują się, że zostawili paszport lub dokument stracił ważność. Taka sytuacja naprawdę bywa stresująca. W celu kontynuowania podróży, muszą szybko uzyskać tymczasowe dokumenty. Nieprzejmowanie się tymi kwestiami byłoby ogromną ulgą.  Niemniej jednak, według doniesień stacji CNBC TV18, tylko trzy osoby na całym świecie cieszą się tym przywilejem.

Te trzy osoby nie muszą mieć paszportu

Od momentu objęcia tronu przez króla Karola III, jest on jedną z trzech osób na świecie, które nie są zobowiązane do okazywania paszportu podczas podróży. Ten przywilej posiadała wcześniej jego matka, królowa Elżbieta II.

Według informacji umieszczonych na oficjalnej stronie internetowej monarchii: „Podczas podróży za granicę królowa nie potrzebuje brytyjskiego paszportu. Ponieważ brytyjski paszport jest wydawany na nazwisko Jej Królewskiej Mości, królowa nie musi go posiadać. Wszyscy pozostali członkowie rodziny królewskiej, w tym książę Edynburga i książę Walii, mają paszporty.” Chociaż informacje te nie zostały zaktualizowane po śmierci królowej, to teraz również dotyczą króla Karola III.

Japońska para cesarska

Cesarz Japonii Naruhito i jego żona, cesarzowa Masako, również korzystają z przywileju, który nie wymaga od nich okazywania paszportu podczas podróży zagranicznych. W przypadku pary cesarskiej Japonii, 10 maja 1971 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję, że wydanie im dokumentów tożsamości byłoby „niewłaściwe”, a także że zawieszanie procedur wizowych byłoby „wysoce niewłaściwe”. W związku z tym, cesarz i cesarzowa podczas podróży zagranicznych muszą jedynie przedstawić dokument ministerialny, który umożliwia im wjazd do danego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii informuje również wcześniej dany kraj o planowanej wizycie pary cesarskiej.
Czytaj także: Jedna trzecia pracujących Brytyjczyków przewiduje koniec państwowej emerytury w ciągu najbliższych 30 lat

Warto również zaznaczyć, że wszyscy pozostali członkowie rodziny cesarskiej Japonii potrzebują paszportów dyplomatycznych, aby podróżować zagranicę. To samo dotyczy żony Karola III, królowej Kamilli. Źródło: Merkur.de, PolishObserver.com

Artykuł został opublikowany po raz pierwszy w dniu 14 sierpnia 2023 roku.