Przejdź do treści

Te rośliny odstraszają kleszcze. Dzięki nim uchronisz swój ogród

20/04/2024 19:17 - AKTUALIZACJA 20/04/2024 19:17
Rośliny na kleszcze

Kleszcze to największy wróg naszych ukochanych czworonogów. Niestety stanowią one zagrożenie także dla ludzi. Te małe pajęczaki wyglądają dość niewinnie, ale mogą przenosić paskudne choroby. Aby ochronić swój ogród, warto zasadzić rośliny działające odstraszająco na kleszcze.

Przyjmuje się, że szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. Wyższe średnie temperatury przyczyniają się do tego, że te małe szkodniki można napotkać także w innych miesiącach. Dlatego też po piknikach lub spacerach na łonie natury należy dokładnie sprawdzić swoje ciało pod kątem nieproszonych gości.

Te małe pajęczaki uwielbiają czekać na swoją ofiarę w gęstych krzewach i bujnej zieleni. Niestety można na nie natrafić nie tylko na łąkach czy wzdłuż leśnej ścieżki, ale także we własnym ogrodzie. Jest jednak kilka roślin, których kleszcze naprawdę nie lubią.
Czytaj także: Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Rośliny działające odstraszająco na kleszcze

Te 5 roślin pozwoli Ci uchronić swój ogród od nieproszonych gości:

  • Rozmaryn jest nie tylko wytrzymały, ale swoim intensywnym aromatem odpędza również szkodniki takie jak kleszcze. Ta śródziemnomorska roślina najlepiej czuje się w słonecznym, ciepłym miejscu w ogrodzie – nie ma znaczenia, czy zostanie posadzona w donicy, czy na rabacie.
  • Kocimiętka również odstrasza kleszcze swoim zapachem – a ponadto wspaniale prezentuje się w ogrodach. Podobnie jak rozmaryn, dobrze rozwija się na rabacie lub w doniczce w słonecznym miejscu.
  • Wrotycz pospolity jest prawdziwym koszmarem dla kleszczy. Małe, żółte kwiaty przyciągają wzrok na rabatach. Zapach, który niektórym przypomina herbatę rumiankową, odstrasza nie tylko kleszcze, ale i inne owady. Należy jednak zachować środki ostrożności. Roślina ta może być trująca dla zwierząt domowych i ludzi oraz prowadzić do objawów zatrucia.
  • Lawenda prawdziwa odstrasza zapachem nie tylko kleszcze, ale także pająki i osy. Jej kwiaty uwielbiane są przez pszczoły i inne owady.
  • Wrotycz starcolistny (powszechnie znany jako złocień dalmatyński) wykorzystywany był już przez starożytnych Rzymian. Ten złożony kwiat lubi słońce i zapewnia ochronę dzięki swoim naturalnym środkom owadobójczym. Wiele środków odstraszających owady jest produkowanych właśnie z aktywnych składników tej rośliny. RUHR24.de, LifeisGreen.pl

Artykuł został opublikowany po raz pierwszy w dniu 9 maja 2023 roku.