Przejdź do treści

Zatrważające odkrycie! Banki używają tajnych baz danych do zamykania naszych kont. Czy jesteś na liście?

11/07/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:01
tajne bazy danych bankowe

,,Tajne bazy danych” wykorzystywane przez banki do wyszukiwania informacji o użytkownikach i zamykania ich kont. Banki w Wielkiej Brytanii mogą zamknąć konta, jeśli uważają, że są one powiązane z nielegalną działalnością, nie spełniają warunków umowy lub mają zły kredyt – ale skąd banki wiedzą, które konta zamknąć? Tajne bazy danych bankowe – czy jesteś na liście?
Czytaj także: Odkryj tajemnicę najtańszych domów w Wielkiej Brytanii! To miasto oferuje najlepsze ceny.

Tajne bazy danych bankowe – czy jesteś na liście?

Brytyjskie banki mają możliwość zamykania rachunków, jeśli uznają to za stosowne – i może to wynikać z wielu powodów. Banki są w stanie zidentyfikować te konta za pośrednictwem baz danych stron trzecich i grup referencyjnych, które zbierają informacje o osobach, które podejrzewają o nielegalną działalność, taką jak oszustwa lub terroryzm.

Te bazy danych monitorują brytyjskich klientów i przekazują informacje bankom, aby mogły zdecydować, co zrobić, jeśli ktoś zostanie uznany za ,,ryzyko” w odniesieniu do złych kredytów i dla banku oraz jego reputacji. Wiadomość ta trafiła na pierwsze strony gazet w kolejnych dniach po tym, jak były lider UKIP Nigel Farage oskarżył prywatny bank Coutts o zamknięcie jego konta z powodu jego przekonań politycznych. BBC poinformowało jednak, że były poseł do Parlamentu Europejskiego (MEP) zamknął swoje konto, ponieważ jego fundusze spadły poniżej progu finansowego wymaganego do posiadania konta.

Kto obserwuje nasze konta bankowe?

Według raportu The Telegraph, jedną z baz danych stron trzecich, z których korzystają brytyjskie banki do śledzenia swoich członków, jest World-Check Risk Intelligence, która jest własnością Refinitiv, członka London Stock Exchange Group. Strona internetowa Refinitiv podaje, że firma jest bazą danych wywiadu ryzyka, która pomaga organizacjom na całym świecie ,,wypełniać ich obowiązki regulacyjne”.

Obejmuje to oznaczanie kont, które są podejrzane o powiązania z terroryzmem, praniem pieniędzy lub skorumpowanymi praktykami biznesowymi. Jeśli ktoś znajduje się na liście sankcji gdzieś na świecie, pojawi się również w tej bazie danych. Jeśli ktoś ma tak zwaną ,,złą historię bankową” lub jest podejrzany o poważne przestępstwo, prawdopodobnie również znajdzie się w bazie danych. Dane te są przekazywane do zespołu ds. zgodności banku, który wykorzysta te informacje do podjęcia decyzji o zamknięciu konta.

Dlaczego bank może zamknąć konto? Jeśli twoje konto zostanie zamknięty, ponieważ bank uważa, że jest powiązane z działalnością przestępczą, prawdopodobnie zostanie to zrobione z niewielkim wyprzedzeniem. Jeśli tak się stanie, istnieje duża szansa, że nie będziesz mógł posiadać innego konta bankowego w innym brytyjskim banku.

>>>> Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 sierpnia 2023. To zmienia się dla kierowców przy przekraczaniu granicy

Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: