
Strajki paraliżują lotniska w Niemczech – W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska pogrążyły się w chaosie. Ogólnokrajowy strajk obejmuje 13 kluczowych portów lotniczych, powodując masowe odwołania lotów i ogromne utrudnienia dla podróżnych. Protest dotknął również inne sektory, w tym komunikację miejską, placówki medyczne i usługi komunalne.

Strajki na niemieckich lotniskach – co warto wiedzieć?
Strajki ostrzegawcze organizowane przez związek zawodowy Verdi paraliżują funkcjonowanie lotnisk w całym kraju. Do protestu dołączyli pracownicy obsługi naziemnej, kontroli biletów, załadunku bagaży i zabezpieczeń lotniskowych.
Odwołano ponad 3 400 lotów, co wpłynęło na plany około 510 tysięcy pasażerów – informuje portal polskiobserwator.de. Największe utrudnienia dotknęły lotnisk we Frankfurcie, Monachium, Berlinie, Hamburgu, Kolonii/Bonn i Düsseldorfie. W miastach takich jak Weeze i Karlsruhe/Baden-Baden strajk obejmuje także pracowników ochrony lotniska.
Lotnisko we Frankfurcie, największy port lotniczy w Niemczech, oficjalnie poinformowało, że podróż z tego miejsca jest praktycznie niemożliwa. Pasażerowie zostali poproszeni o niewybieranie się na lotnisko. Dalsza część artykułu poniżej
Przeczytaj także: Od 30 marca jeden bilet dla pasażerów tych pięciu linii lotniczych. To duże ułatwienie dla podróżnych
Lufthansa i inne linie lotnicze odwołują loty
Najwięksi przewoźnicy, w tym Lufthansa, już zapowiedzieli odwołania i opóźnienia lotów. Problem dotyczy nie tylko połączeń krajowych, ale również międzynarodowych tras. Wielu pasażerów podróżujących do i z Polski również odczuwa skutki protestu. Portal aircashback.com podaje, że PLL LOT odwołał następujące loty:
- LO387 i LO388 (Warszawa – Berlin – Warszawa)
- LO389 i LO390 (Warszawa – Berlin – Warszawa)
- LO351 i LO352 (Warszawa – Monachium – Warszawa)
- LO353 i LO354 (Warszawa – Monachium – Warszawa)
- LO381 i LO382 (Warszawa – Frankfurt – Warszawa)
Podróżni powinni skontaktować się z liniami lotniczymi, aby uzyskać informacje o możliwościach zmiany rezerwacji.
Nie tylko lotniska – strajki także w innych sektorach
Protesty objęły również komunikację miejską, placówki medyczne i firmy sprzątające. W Düsseldorfie do strajku dołączyła się Rheinbahn, co sparaliżowało transport publiczny w regionie. W Hamburgu protesty dotknęły szpitali, przedszkoli i służb komunalnych.
Dlaczego odbywa się strajk?
Strajkujący domagają się podwyżek płac o 8% lub co najmniej 350 euro miesięcznie. Związek zawodowy Verdi żąda także wyższych dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz trzech dodatkowych dni wolnych.
Przeczytaj także: WizzAir likwiduje niespodziewanie połączenia z Polski. Z siatki lotów znikają cztery popularne kierunki
Co z pasażerami? Prawa podróżnych
Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 261/2004, pasażerowie odwołanych lotów z powodu strajków nie mogą ubiegać się o odszkodowanie, ponieważ protesty są uznawane za okoliczność nadzwyczajną. Jednak jak informuje aircachback.com linie lotnicze są zobowiązane zapewnić pasażerom:
- Zwrot kosztów biletu lub alternatywny lot,
- Posiłki i napoje w przypadku długiego oczekiwania,
- Zakwaterowanie i transport do hotelu, jeśli sytuacja tego wymaga.
Strajki w Niemczech nie tylko zakłócają transport lotniczy, ale także wpływają na inne sektory. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Aktualne wiadomości z Niemiec można znaleźć na łamach portalu polskiobserwator.de.