Przejdź do treści

Strajki ogarniają Wielką Brytanię! Czy Twoja podróż przekształci się w koszmar wakacyjny?

18/07/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:01
strajki latem w Wielkiej Brytanii 2023

Oto pełna lista strajków wpływających na letnie wakacje Brytyjczyków, w tym pociągi i lotniska. Pracownicy firm kolejowych, lotnisk i linii lotniczych są gotowi do strajku od teraz do końca letnich wakacji w Wielkiej Brytanii i Europie, co oznacza potencjalny chaos w podróżowaniu. Brytyjczycy udający się tego lata na wakacje mogą utknąć na lotniskach i stacjach kolejowych, czekając na opóźnione samoloty i pociągi z powodu strajków.
Czytaj także: Wakacyjna tragedia na lotnisku Gatwick! Setki odwołanych lotów i rozczarowane tłumy pasażerów

Strajki latem w Wielkiej Brytanii 2023

Ponieważ inflacja nadal obniża płace pracowników w Wielkiej Brytanii i na całym kontynencie europejskim, pracownicy sektora transportowego zdecydowali się na strajk. Chociaż liczba strajkujących związków zawodowych w Wielkiej Brytanii jest ograniczona, w połączeniu z ogromnym popytem na podróże po blokadach Covid, potencjał zakłóceń jest znaczny.
>>>> Skiplagging – zaskakująca sztuczka pozwalająca kupować tańsze bilety lotnicze. Przewoźnicy nie chcą, żebyś o niej wiedział

Pociągi

Ponad rok po tym, jak pierwsze strajki kolejowe doprowadziły do zatrzymania linii kolejowych w Wielkiej Brytanii, pracownicy nadal wychodzą z różnych sporów dotyczących wynagrodzeń i przyszłości branży. Maszyniści ogłosili dziś nowy zakaz pracy w nadgodzinach, grożąc zakłóceniem usług w szczycie letnich wakacji i potencjalnym nieszczęściem dla tych, którzy wybierają się na wakacje koleją. Członkowie Aslef w 15 spółkach kolejowych odmówią pracy w nadgodzinach od poniedziałku 31 lipca do soboty 5 sierpnia w ramach długotrwałego sporu o wynagrodzenie. Akcja dotknie Avanti West Coast; Chiltern Railways; Cross Country; East Midlands Railway; Greater Anglia; Great Western Railway; GTR Great Northern Thameslink; Island Line; LNER; Northern Trains; Southeastern; Southern/Gatwick Express; South Western Railway main line; TransPennine Express; i West Midlands Trains.
>>>> Wielka Brytania: inflacja w końcu spada!

Strajki na lotniskach w Wielkiej Brytanii

Pracownicy wielu lotnisk w Wielkiej Brytanii są gotowi do strajku tego lata, co oznacza, że przedostanie się przez węzły komunikacyjne z bagażami może być szczególnie trudne w niektóre dni. Około 100 pracowników ochrony i techników terminali zatrudnionych na lotnisku w Birmingham rozpocznie od wtorku 18 lipca nieprzerwaną akcję strajkową, twierdząc, że padli ofiarą dwuletnich cięć płac po pandemii. ,,Prosimy klientów o umieszczenie jak największej ilości bagażu podręcznego w luku bagażowym samolotu, aby ograniczyć ilość przedmiotów podlegających kontroli bezpieczeństwa przed lotem, a tym samym zminimalizować opóźnienia” – powiedział rzecznik lotniska w Birmingham. Oczekuje się, że strajki spowodują problemy dla podróżnych lecących liniami TUI, EasyJet, Wizz, Ryanair, Lufthansa i Emirates.

Około 1000 pracowników obsługi bagażowej i odpraw na lotnisku Gatwick jest wśród tych, którzy będą strajkować przez osiem dni od końca lipca w sporze o wynagrodzenie. Pracownicy będą strajkować początkowo przez cztery dni, począwszy od piątku 28 lipca do wtorku 1 sierpnia. Następnie kolejne cztery dni od piątku 4 sierpnia do wtorku 8 sierpnia. Linie lotnicze dotknięte strajkiem to British Airways, easyJet, Ryanair, TUI, Westjet i Wizz Air.

Odwołane loty EasyJet

Chociaż nie jest to związane ze strajkami, dziesiątki tysięcy klientów easyJet miało zakłócone plany wakacyjne po tym, jak tanie linie lotnicze odwołały ogromną liczbę lotów tego lata. Linia lotnicza odwołała 1700 letnich lotów w lipcu, sierpniu i wrześniu, wiele z nich z głównej bazy Gatwick w Wielkiej Brytanii, co miało wpływ na 180 000 pasażerów, jak ogłosiła w zeszłym tygodniu. Zamiast odwoływać usługi w ostatniej chwili, jak to miało miejsce do tej pory tego lata, easyJet z wyprzedzeniem przenosi loty. Podczas gdy 95% klientów dotkniętych zmianami zostało już umieszczonych na innym locie, około 9 000 jest obecnie bez zastępstwa.

Pełna lista strajków w Wielkiej Brytanii w najbliższych tygodniach:

18 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham
19 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham
20 lipca: strajk RMT, strajk na lotnisku w Birmingham
21 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham, strajk personelu pokładowego EasyJet w Portugalii
22 lipca: Strajk RMT, strajk na lotnisku w Birmingham, strajk personelu pokładowego EasyJet w Portugalii
23 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham, strajk personelu pokładowego EasyJet w Portugalii
24 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham, strajk personelu pokładowego EasyJet w Portugalii
25 lipca: strajk na lotnisku w Birmingham, strajk personelu pokładowego EasyJet w Portugalii
26 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham
27 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham
28 lipca: Strajk na lotnisku w Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick
29 lipca: Strajk RMT, strajk na lotnisku w Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick,
30 lipca: Strajk na lotnisku Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick, strajk portugalskiej obsługi naziemnej,
31 lipca: zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick, strajk portugalskiej obsługi naziemnej
1 sierpnia: zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku Birmingham
2 sierpnia: zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku Birmingham
3 sierpnia: zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku w Birmingham
4 sierpnia: Zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick
5 sierpnia: zakaz nadgodzin Aslef, strajk na lotnisku Birmingham, strajk na lotnisku Gatwick, strajk portugalskiej obsługi naziemnej
6 sierpnia: Strajk na lotnisku Gatwick, strajk portugalskiej obsługi naziemnej
7 sierpnia: Strajk na lotnisku Gatwick

Czytaj także: Brytyjski gigant spożywczy potroił ceny ukochanych smakołyków. Szalone ceny w supermarketach

Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: