Przejdź do treści

Brytyjski tygodnik: ,,Polacy opuszczają Wielką Brytanię!”. Dlaczego coraz więcej wybiera powrót do Polski?

22/07/2023 09:43 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:02
spadek liczby Polaków w UK

W ciągu ostatnich lat zauważono spadający trend liczby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dane pokazują, że liczba ta zmniejszyła się z 911 tysięcy w 2016 roku do 691 tysięcy w 2020 roku. The Sunday Times opublikował obszerny reportaż dotyczący historii Polaków, którzy kiedyś wyjechali do pracy za granicę, ale teraz rozważają powrót do Polski albo już go podjęli. Dlaczego właściwie coraz mniej Polaków pozostaje na Wyspach? Spadek liczby Polaków w UK i przyczyny

Spadek liczby Polaków w UK

20 lat temu kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej po podpisaniu traktatu akcesyjnego. To otworzyło drzwi dla ogromnej fali emigracji. Wielu Polaków, z nadzieją na lepszą przyszłość, wyjechało do Wielkiej Brytanii. Pierwszy okres po akcesji był czasem intensywnego wzrostu liczby emigrantów. Na brytyjskich ulicach zaczęły pojawiać się polskie sklepy, a nasza kultura i tradycje zyskiwały na popularności.

Jednak od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba Polaków zaczęła się zmniejszać. Z 911 tysięcy w 2016 roku, obniżyła się do 691 tysięcy cztery lata później. Co spowodowało, że nasi rodacy zaczęli rozważać powrót do kraju? Z tego, co wiadomo, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak podaje The Sunday Times w obszernym materiale o Polakach, którzy wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii, a teraz wracają lub się nad tym zastanawiają: ,,To Polska, a nie Wielka Brytania jest teraz w Europie krajem możliwości„.

Dla wielu Polaków Wielka Brytania była miejscem, gdzie znaleźli lepsze warunki życia i pracy, ale teraz czują, że chcą wrócić do korzeni i zbudować swoją przyszłość w Polsce. Podjęcie takiej decyzji z pewnością nie jest łatwe, ale dla wielu z nas Polska zaczyna być bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Brytyjska prasa wciąż z uwagą śledzi zmiany na polsko-brytyjskiej scenie migracyjnej. Czy trend spadku liczby Polaków na Wyspach będzie się kontynuował, czy też może za jakiś czas nastąpi nowy okres emigracji do Wielkiej Brytanii.

Źródło: money.pl, PolishObserver.com

Tagi: