Przejdź do treści

Rosja blokuje Youtube’a

11/09/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Rosja blokuje Youtube’a. Rosjanie zamierzają zablokować stronę i testują specjalną witrynę imitującą portal, na której będzie możliwe cenzurowanie pojawiających się tam treści. Na Telegramie 19 sierpnia pojawiła się informacja, że firma Rostelecom (rosyjski dostawca usług internetowych) zajmie się testowaniem nowej usługi.
>> Kolejna popularna marka odzieżowa zrywa kontakty z Rosją

Rosja blokuje Youtube’a

Według Michaiła Klimarewa, dyrektora Towarzystwa Ochrony Internetu, pracownicy Rostelecom otrzymali już 18 sierpnia dostęp do witryny imitującej YouTube. Nowa domena o nazwie ytonline.ru została tymczasowo otwarta i można było znaleźć na niej filmy z zespołu Aleksieja Nawalnego, co sugeruje testowe uruchomienie strony, jak dotąd bez cenzury. „Wyglądało to naprawdę jak YouTube, tylko w innej odsłonie.” Rostelecom podobieństwo tłumaczy sprawdzaniem działania strony.

Dyrektor Towarzystwa Ochrony Internetu sugeruje, że ma to na celu przetestowanie możliwości stworzenia programu, który cenzurowałby YouTube zamiast jego całkowitej blokady. „Ograniczanie obywatelom dostępu do takiego źródła byłoby prawdopodobnie uznane za politycznie niepoprawne. Dodatkowo, technologicznie byłby to problem. Ludzie natychmiast rzuciliby się do instalowania VPN-ów, które zredukują blokadę do zera. Dlatego mądrym pomysłem jest stworzenie takiej „atrapy witryny” i cenzurowanie tego, co już się w niej znajduje” – mówi Klimarev.


Czy Youtube zostanie zablokowany?

Opcja całkowitego zablokowania serwisu nadal wygląda jednak całkiem realistycznie. „W tej chwili rosyjskie władze mogą łatwo zablokować YouTube’a. Na ten moment mają dostępne wszystkie potrzebne środki techniczne, aby to zrobić.’’ – powiedział Arthur Khachuyan, analityk danych i założyciel Tazeros.

Wiadomości o możliwym zablokowaniu YouTube krążą od początku inwazji Rosji na Ukrainę. W środowisku wojskowym władze starają się kontrolować lub blokować wszystkie platformy informacyjne. W marcu 2023 r. strona Octagon poinformowała, że rosyjscy eksperci konsultowali się z chińskimi w ramach przygotowań do zablokowania YouTube, w tym z osobami odpowiedzialnymi za słynny chiński firewall.
>> Zachód traci miliardy dolarów, a Rosja wciąż powiększa swój majątek

Rosyjskie zamienniki 

Władze od dawna rozważają RuTube lub VK Play jako zamiennik amerykańskiego serwisu Youtube, jednak według ekspertów krajowe usługi nie są wstanie dorównać YouTube. VK Play nawet nie zbliżył się do poziomu, na którym można by powiedzieć, że jest godnym zamiennikiem YouTube’a. I nie mówimy tu o komponencie technicznym, ale o komponencie treści. Oprócz YouTube, Google ma wiele innych powiązanych usług i wszystkie one są między sobą powiązane i współdziałają. ‘’Jeśli YouTube zostałby w nieodpowiedni sposób zablokowany, mogłoby się zdarzyć, że wiele innych usług również zostanie odłączonych” – mówi Khachuyan.

Źródło: dw.com, PolishObserver.com