Przejdź do treści

Oliwa w supermarketach tylko spod lady. „Nie możemy już jej wystawiać na półkach”

26/09/2023 08:52 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
ceny oliwy drastycznie rosną

Oliwa w supermarketach tylko spod lady? W wielu supermarketach oliwa z oliwek przestała być wystawiana półkach. Powód: plaga kradzieży tego produktu. Oto, o czym powinni wiedzieć konsumenci.

Rekordowe ceny oliwy

Ceny oliwy z oliwek w Hiszpanii drastycznie rosną. Z powodu suszy nie ma dobrych perspektyw na kolejne zbiory i nic nie wskazuje na to, żeby ceny miały spaść. W związku z rozprzestrzeniającą się plagą kradzieży oliwy, sklepy zabezpieczają butelki.
>> Ataki na pracowników supermarketów. Będą wyposażeni w kamery

Drzewa oliwne uwielbiają wysokie temperatury, jednak tegoroczna pogoda była dla nich zbyt ekstremalna. Susza spowodowała jeden z najsłabszych zbiorów w ciągu ostatnich 20 lat. Mimo niedoboru produktu Hiszpania nadal utrzymuje status mistrza świata w eksporcie oliwy z oliwek, jednak ceny produktu drastycznie rosną. Średnia cena oliwy z oliwek wynosi obecnie 9,42 euro.

Rekordowe ceny przyczyniły się do wielu zmian. Niektóre supermarkety musiały zdecydować się na założenie zabezpieczeń na butelki z oliwą, ponieważ zwiększyła się ilość kradzieży. Oprócz tego zauważalnie zmieniają się nawyki zakupowe klientów supermarketów. Konsumenci kupują mniejsze ilości produktu lub sięgają po tańsze zamienniki.
>> Przestępstwa w sklepach Co-op. Odnotowuje się tam coraz więcej kradzieży i innych zachowań antyspołecznych

Dyrektor generalny popularnej w Hiszpanii sieci supermarketów Maskom, Sergio Cuberos, powiedział: „Odnotowaliśmy rekordowe ceny, które powodują drastyczny spadek konsumpcji. Litrowa butelka kosztuje już tyle samo, co dobre wino”. Jest to szczególnie bolesne w dobie inflacji.

Słabe zbiory

Główną przyczyną tak wysokich cen są słabe zbiory. W prowincji Malaga zebrano zaledwie 30 000 ton, czyli o 48% mniej niż w zeszłym roku. Najlepszymi warunkami do uprawy konieczne są obfite opady deszczu w pierwszych miesiącach roku, a także na sam koniec, tuż przed zbiorami. Niestety tak się nie stało w tym sezonie.

Według najnowszych prognoz Unii Europejskiej, produkcja oliwy z oliwek spadła o 54% w całym kraju. Hiszpańskie stowarzyszenia rolnicza ostrzegają, że prognozy na przyszły sezon nie są lepsze. 

Źródło: surinenglish.com, PolishObserver.com