Przejdź do treści

Unia Europejska wprowadza innowacyjną platformę na wzór „Tindera”. Aplikacja ma na celu łączenie migrantów miejscami pracy

18/12/2023 18:52 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
praca dla migrantów w ue

Praca dla migrantów w UE: Niedobór siły roboczej oraz brak wykwalifikowanych pracowników stają się coraz bardziej palącym problemem. W odpowiedzi na to wyzwanie, Komisja Europejska zainicjowała specjalną platformę, mającą na celu łączenie potencjalnych pracowników spoza UE z dostępnymi miejscami pracy. Nowa inicjatywa zyskała w Brukseli przydomek „Tinder dla talentów”, co zdaniem eksperta z portalu Tagesschau odzwierciedla pewne podobieństwo do popularnej aplikacji randkowej.

Praca dla migrantów w UE – Nowa platforma

Taka jest logika tego systemu. Są wolne miejsca pracy i są oferty. Gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta, system informuje o tym zainteresowaną osobę” – mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas. Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson podkreśla jednak, że wszystkie oferty pracy można byłoby znaleźć także samodzielnie. Aplikacja ma jednak uprościć i przyspieszyć ten proces: „Nie zmieniamy niczego, jeśli chodzi o podstawę prawną migracji zarobkowej. W ubiegłym roku do UE z krajów trzecich przybyło 1,2 miliona migrantów zarobkowych. Nie zmieni się to w przypadku puli talentów”.

Ogromny niedobór pracowników

W Europie narasta poważny problem związany z niedoborem siły roboczej. Mimo że stopa bezrobocia utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie 6 procent, wskaźnik wolnych miejsc pracy wzrósł w minionym roku do nieco poniżej 3 procent, przekraczając dwukrotnie poziom sprzed dziesięciu lat. Trudna sytuacja dotyka zwłaszcza sektory takie jak budownictwo, opieka zdrowotna (szczególnie pielęgniarstwo) oraz technologie informacyjne i komunikacyjne. Inicjatywa „Pula Talentów UE” została uruchomiona w celu pozyskania pracowników spoza UE, szczególnie w obszarach, gdzie istnieje deficyt pracowników – Komisja Europejska identyfikuje łącznie 42 takie zawody na swojej liście.

Tagi: