Przejdź do treści

Polska zaskakuje świat! Niezwykły wzrost siły militarnych i zbrojeń

12/07/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02
Polska zaskakuje świat Niezwykły wzrost siły militarnych i zbrojeń

Brytyjski dziennik: Polacy zbroją się w zapierającym dech w piersiach tempie i są obecnie wschodzącą potęgą Europy. ,,Przedłóżmy Warszawę nad Paryż czy Berlin” – pisze o Polsce Andrew Neil – jeden z najbardziej znanych brytyjskich dziennikarzy politycznych. Dziennikarz Daily Mail, Andrew Neil w swoim felietonie wylicza zalety aktualnej sytuacji Polski. Polska zaskakuje świat! Niezwykły wzrost siły militarnych i zbrojeń.
Czytaj także: Ile alkoholu można przewieźć do Wielkiej Brytanii? Sprawdź AKTUALNE LIMITY

Polska zaskakuje świat! Niezwykły wzrost siły militarnych i zbrojeń.

Dziennikarz Daily Mail, Andrew Neil w swoim felietonie wylicza zalety aktualnej sytuacji Polski: od czasu niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę prawie 17 miesięcy temu, Polska, która dzieli 330-milową granicę z Ukrainą i 250-milową z państwem-klientem Kremla, Białorusią, niezłomnie wdraża obie te mądrości Realpolitik. Skala polskiego zbrojenia zapiera dech w piersiach, pozostawiając w tyle znacznie większych sojuszników NATO, takich jak Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

Z samej tylko Korei Południowej Polacy kupują 1000 (tak, 1000!) czołgów K2, 673 haubice samobieżne K9 i 48, co pozwala na złomowanie (lub przekazanie Ukrainie) tego, co pozostało z radzieckich sił powietrznych. Polska jest obecnie największym importerem południowokoreańskiego sprzętu wojskowego na świecie. Jak zauważa dziennikarz, dzięki tym zakupom ,,Polska będzie mogła pochwalić się siłą czołgów tak potężną, że nie dorówna jej nikt inny w Europie”, a także będzie dysponować największą flotą śmigłowców wojskowych w Europie.

Na tym jednak wydatki się nie kończą. Jako kraj wydajemy również ponad 6 miliardów dolarów na 366 amerykańskich czołgów Abrams, w tym 250 najnowszych, najnowocześniejszych modeli (M1A2). W połączeniu z koreańskim uzbrojeniem, Polska będzie mogła pochwalić się siłą czołgów tak potężną, że nie będzie miała sobie równych w Europie.

Amerykanie sprzedadzą Polsce 32 myśliwce F35A, najbardziej zaawansowane na świecie (nasz BAE ma w nich udziały) oraz 96 bezkonkurencyjnych śmigłowców szturmowych Apache, co wraz ze śmigłowcami kupowanymi od Włoch oznacza, że Polska będzie dysponować największą flotą śmigłowców wojskowych w Europie. Polskie wydatki na obronność wzrosły w tym roku o 20 procent w porównaniu do 2022 roku, osiągając poziom ponad 20 miliardów dolarów (Wielka Brytania wydaje trzy razy więcej, ale ma mniej personelu wojskowego i sprzętu) lub około 3 procent PKB.

>>>> Odkryj tajemnicę najtańszych domów w Wielkiej Brytanii! To miasto oferuje najlepsze ceny

Źródło: dailymail.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: