Przejdź do treści

Najnowsze badania: Polacy rzadko dostają brytyjski paszport

07/09/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:00
Brytyjski paszport

Polacy nie dostają brytyjskiego paszportu: jak podaje brytyjski urząd statystyczny ONS, w ciągu ostatnich 10 lat liczba mieszkańców Anglii oraz Walii z więcej niż jednym paszportem w posiadaniu, podwoiła się, jednak imigranci z Unii Europejskiej, a w tym Polacy, w większości mają tylko paszport swojego ojczystego kraju.
>> Rząd Wielkiej Brytanii chce więcej pracowników krótkoterminowych. Przygotuje specjalną wizę pracowniczą

Polacy nie dostają brytyjskiego paszportu

W 2021 roku przeprowadzony został spis powszechny mieszkańców w Anglii i Walii, z którego wynika, że 1,26 mln stanowili imigranci posługujący się więcej niż jednym paszportem, co jest 2,1 procentami całej populacji. Dekadę wcześniej takich osób było jedynie 612 tysięcy, czyli 1,1 procenta ówczesnej populacji. 

W ciągu minionej dekady liczba mieszkańców urodzonych w Zjednoczonym Królestwie z więcej niż jednym paszportem zwiększyła się z około 31 tys. do ponad 156 tys. Z kolei liczba urodzonych poza Zjednoczonym Królestwem, którzy oprócz brytyjskiego, posiadają również paszport któregoś z krajów Unii Europejskiej – wzrosła z około 31 tys do 147 tys.

Jak wynika z badań, osoby urodzone w krajach Unii Europejskiej w większości posługują się wyłącznie paszportami kraju pochodzenia. Według spisu ludności przeprowadzonego w 2021 roku – 3,32 mln osób mieszkających w Anglii i Walii urodziło się w UE (z wyjątkiem Irlandii). Aż 80 proc. miało jedynie paszport któregoś z krajów UE (zwykle swojego kraju urodzenia), 12,2 proc. – tylko paszport brytyjski, 4,2 proc. – więcej niż jeden paszport, a 3,5 proc. nie miało żadnego.

Polacy rzadko dostają brytyjski paszport

Dane pokazują, że w 2021 roku w Anglii oraz Walii imigrantów z Polski mieszkało ponad 743 tys. Spośród nich około 660 tys. (88,9 proc.) posługiwało się tylko paszportem unijnym (w przytłaczającej większości mowa o polskim), 28,8 tys. (niecałe 3,9 proc.) – tylko brytyjskim, 26,9 tys. (3,6 proc.) – miało brytyjski i unijny (zwykle polski), 23,6 tys. (niecałe 3,2 proc.) – nie miało żadnego, a pozostałe 2,8 tys. (0,4 proc.) to osoby posługujące się innymi paszportami lub inną ich kombinacją.

Warto zaznaczyć, że naliczono 22 140 osób urodzonych w Zjednoczonym Królestwie, które oprócz brytyjskiego paszportu miały także polski. Ponieważ mediana ich wieku to siedem lat, są to przeważnie dzieci polskich imigrantów przybyłych po 2004 roku.
>> Odkryj tajemnicę najtańszych domów w Wielkiej Brytanii! To miasto oferuje najlepsze ceny

Źródło: ons.gov.uk, PolishObserver.com

Read More