
Czym jest ,,skiplagging”, czyli sztuczka pozwalająca kupować tańsze loty? Sztuczka pozwalająca kupować tańsze bilety lotnicze. Nie jest to nielegalne, ale firmy tego nienawidzą. Jeśli jednak wiesz o skiplaggingu, pomoże Ci to zaoszczędzić sporo pieniędzy na biletach lotniczych. Linie lotnicze robią wszystko, co w ich mocy, by wyeliminować ten proceder raz na zawsze.
Czytaj także: Strajki ogarniają Wielką Brytanię! Czy Twoja podróż przekształci się w koszmar wakacyjny?
Oto jak to działa: ,,Skiplagging” to tak naprawdę ,,pomijanie międzylądowań”, czyli sztuczka odkryta w walce z rosnącymi cenami biletów lotniczych. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób oszczędzają nawet setki euro. ,,Skiplagging”, czyli ,,kupowanie biletów w ukrytym mieście”, to metoda kupowania tańszych biletów lotniczych do miejsca docelowego, nawet jeśli kupujesz bilet na dłuższy lot, podczas którego miejsce docelowe jest tylko przystankiem.
>>>> Wielka Brytania: inflacja w końcu spada!
Na przykład w British Airways lot z Bukaresztu do Nowego Jorku z międzylądowaniem w Londynie jest tańszy niż lot z Londynu do Nowego Jorku. Zasadniczo “skiplagging” oznacza, że kupujesz bilety na lot z miasta A do miasta B z międzylądowaniem w C, ale zostajesz w C, bez konieczności podróżowania ostatniego odcinka biletu, i otrzymujesz tańszą taryfę.
Według wall.street.co.uk, różnica może wynosić setki euro w przypadku długiego lotu. Nikt nie może zmusić Cię do pokonania całej drogi. Możesz nawet skłamać, że nie zdążyłeś na ostatni lot. Wydaje się absurdalne, że bilet na 2 loty na dłuższym dystansie, na przykład Bukareszt-Londyn-Nowy Jork, jest tańszy niż bilet na krótszy dystans, na przykład Londyn-Nowy Jork. Ale dlaczego tak się dzieje? Według BBC, wynika to z polityki cenowej linii lotniczych. Ceny za segment dostosowują się do cen konkurencji, a w mniejszym stopniu do długości segmentu.
Linie lotnicze zdają sobie sprawę, że pasażerowie ,,skiplaggują”, co szkodzi ich zyskom. W rezultacie podjęły one działania w ciągu ostatnich 10 lat – zwłaszcza w USA, ponieważ w UE mają niewielki wpływ prawny. Linie lotnicze nienawidzą, gdy pasażerowie stosują tę sztuczkę i starają się powstrzymać falę pasażerów korzystających z tańszych biletów.
Jakie ryzyko wiąże się z lotami ze skiplaggingiem?
Zaleca się, aby nie stosować tej praktyki zbyt często, ponieważ: linie lotnicze mogą umieścić Cię na czarnej liście. Oznacza to, że możesz nie być w stanie latać z tą linią lotniczą. Innym ryzykiem jest to, że lot zostanie odwołany, a linia lotnicza przekieruje cię na lot z tym samym miejscem docelowym, ale innym międzylądowaniem. Kolejna wada to oczywiście możliwość zabrania tylko bagażu podręcznego. Jeśli lot jest zbyt pełny, co często się zdarza, istnieje ryzyko, że zostanie on umieszczony w luku bagażowym.
>>>> Zamówił laptopa . Zamiast tego dostał dwa opakowania płatków śniadaniowych
Źródło: BusinessInsider.com.pl, PolishObserver.com