Przejdź do treści

Podróż pociągiem jest jest najbardziej ekologiczna. Oto dlaczego

17/08/2023 21:02 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Podróż pociągiem ekologicznie

Podróż pociągiem ekologicznie – oto dlaczego warto dokonać przyjaznego dla środowiska wyboru. Coraz więcej osób chce podróżować w sposób zrównoważony ekologicznie, aby nie wywierać nadmiernego wpływu na środowisko. Rzeczywiście, spośród wszystkich działań człowieka, przemieszczanie się ludzi i towarów jest z pewnością jednym z ,,najcięższych” pod względem zużycia CO₂.
Czytaj także: Ekologiczny camping: tych 8 produktów sprawi, że Twoje następne wakacje będą bardziej zrównoważone

Podróż pociągiem ekologicznie – oto dlaczego warto dokonać przyjaznego dla środowiska wyboru

Jeśli chcesz przemieszczać się w sposób ekologiczny i świadomy, powinieneś wiedzieć, że podróżowanie pociągiem jest ekologiczne! Według danych EEA, czyli Europejskiej Agencji Środowiska, poruszanie się koleją jest, wśród zmotoryzowanych środków transportu, najbardziej przyjazną dla środowiska opcją.
Przyszłość podróżowania leży w kolei, ponieważ podróżowanie pociągiem ma bardzo niski wpływ na środowisko w porównaniu z innymi środkami transportu zmotoryzowanego. Podróżowanie pociągiem znacznie zmniejsza emisję CO₂. Obliczono, że pozwala zaoszczędzić nawet 98% szkodliwych emisji w porównaniu z podróżowaniem samolotem. Między innymi dzięki rosnącej liczbie linii dużych prędkości długie dystanse pokonywane są w krótszym czasie. Ponadto, według danych Międzynarodowej Unii Kolejowej i Europejskiej Wspólnoty Kolejowej, pociągi generują mniej niż 1,5% wszystkich emisji wytwarzanych przez Unię Europejską.

Z tego powodu (oraz z powodu ekonomicznych) ciągle rośnie popularność tego środku transportu dla podróży nie tylko krajowych, ale także międzynarodowych. Według danych opublikowanych przez Dutsche Bahn międzynarodowy ruch pociągów z Niemiec wzrósł ostatnio o 30%. ta Spółka ogłosiła, że ich międzynarodowe usługi kolejowe są coraz bardziej lubiane przez niemieckie społeczeństwo. W związku z tym podróże zagraniczne z Niemiec wzrosły o 30% w stosunku do danych z 2019 r. W 2023 r. już 4,4 mln podróżnych wybierze DB do podróży międzynarodowych. Warto zaznaczyć, że ekologiczna ,,moda” na międzynarodowe podróże pociągiem rośnie także w innych krajach, w tym w Polsce, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii.

>>>> Czy koniecznie trzeba robić 10 tys. kroków dziennie, by być zdrowym? W niektórych przypadkach może Ci to zaszkodzić

Źródło: tuttogreen.it, LifeisGreen.pl