Przejdź do treści

Koniec z płaceniem gotówką? Szwajcarzy wyrazili się jasno

02/11/2023 15:47 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Płacenie gotówką w Szwajcarii. W czasach królowania kart debetowych, płatności przy pomocy telefonów komórkowych czy Twint (mobilnej płatności) – można spodziewać się oporu wobec tradycyjnych metod płatności. Nowe badanie wykonane przez Uniwersytet St. Gallen wskazuje, jak szybko papierowe pieniądze wyjdą z użycia.
Czytaj także: Tyle obecnie trzeba zarabiać, aby godnie żyć w Szwajcarii

Według ankiety przeprowadzonej przez uniwersytet, aż 72% Szwajcarów sprzeciwiłoby się stopniowemu wycofywaniu gotówki oraz monet. Takie nastawienie jest najpopularniejsze wśród osób powyżej 60 roku życia, a 90% z nich całkiem sprzeciwia się wprowadzania w pełni bezgotówkowych płatności w przyszłości. Wśród osób w wieku od 50 do 59 roku życia, zdecydowana większość również nie podchodzi entuzjastycznie do tego pomysłu. Podobnego zdania jest 40% ankietowanych z grupy wiekowej 40-49 lat.

Zdaniem profesora Uniwersytetu St. Gallen,Svena Reinecke, popularność płatności kartą i innych transakcji bezgotówkowych nie wpływa na rezygnację z gotówki. Tylko 28% Szwajcarów popiera ten pomysł. Takie rozwiązanie cieszyłoby się popularnością jedynie wśród osób w wieku od 18 do 39 lat. 70% z nich było niezdecydowanych lub popierało rezygnację z gotówki.
Czytaj także: Pilne wycofanie kropli do oczu. Stosowanie ich może prowadzić nawet do utraty wzroku

Płacenie gotówką w Szwajcarii coraz mniej popularne

Według raportu Szwajcarskiego Banku Narodowego liczba transakcji przy pomocy gotówki spadła z 70% w 2017 do 36% w 2022 roku. W 2022 Bank Rozrachunków Międzynarodowych podał, że mieszkańcy Szwajcarii posiadają średnio 11,824 USD w formie gotówki.
Czytaj także: Warunki pracy w Szwajcarii – Tyle wynosi tygodniowy czas pracy w jednym z najbogatszych państw na świecie

Christian Brenner, dyrektor Philoro twierdzi, że za sprzeciwem Szwajcarów wobec bezgotówkowego świata stoi globalny kryzys. Jego zdaniem jest to znak tego, że żyjemy w bardzo niestabilnych czasach. Banknoty i monety zdążyły już dowieść swojej wartości, dlatego nie tracą na popularności wśród szwajcarskiej społeczności. Źródło: 20min.ch, PolishObserver.com