Przejdź do treści

Laptop, leki, scyzoryk czy kanapki: Oto co można spakować do bagażu podręcznego

23/03/2024 09:13 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35
co można spakować do bagażu podręcznego

Przygotowania do podróży mogą być stresujące, zwłaszcza jeśli chodzi o to, co można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Zasady dotyczące bagażu podręcznego bywają mylące, ale z odpowiednią wiedzą możemy uniknąć niepotrzebnych niedomówień i zapewnić sobie spokojną podróż. Wiele osób chce zabrać ze sobą na wakacje podstawowe rzeczy, takie jak kanapki, napoje, laptopy, leki, kosmetyki i maszynki do golenia. Jednakże, istnieją pewne ograniczenia obowiązujące podczas wszystkich lotów do Unii Europejskiej. Oto przewodnik, co można spakować do bagażu podręcznego, by uniknąć problemów przy punktach kontrolnych na lotniskach.

Oto co można spakować do bagażu podręcznego

Zasady dotyczące płynów w bagażu podręcznym

Produkty płynne, które zamierzasz zabrać na pokład, muszą być umieszczone w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 mililitrów każdy. Wszystkie muszą być umieszczone w jednej, przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania, która nie może przekraczać jednego litra pojemności. To ograniczenie dotyczy wszelkiego rodzaju płynów, takich jak żele, pasty do zębów, kremy, tusze do rzęs, szampony, żele pod prysznic, perfumy, syropy, napoje itp. Obowiązuje na wszystkich lotach krajowych, międzynarodowych i międzykontynentalnych, które rozpoczynają się poza granicami Unii Europejskiej.
Sprawdź: Wielotysięczna grzywna za zbieranie kamieni na plaży. Mnóstwo Polaków jeździ tam co roku na wakacje

Oto co można spakować do bagażu podręcznego

Wyjątek: ograniczenie dotyczące płynów nie dotyczy leków, które będą spożywane podczas lotu, jednak mogą podlegać kontroli. Innymi słowy, jeśli cierpisz na astmę i wolisz mieć przy sobie spray, możesz podróżować spokojnie. Warto jedynie upewnić się, że pojemność opakowania mieści się w limicie 100 ml lub, w razie potrzeby, zabrać ze sobą receptę.

Zakupy na lotnisku i żywność

Jeżeli podróżujesz z dziećmi, na pokład możesz wnieść mleko modyfikowane, jednak produkt ten może zostać poddany kontroli. Stałe jedzenie tj. kanapki, słodycze, orzeszki prawie zawsze są dozwolone, ale wiele zależy od destynacji. Do niektórych krajów nie można wwozić jedzenia – informuje momondo.it .

Produkty zakupione na lotnisku są wyłączone z ograniczeń dotyczących płynów w bagażu podręcznym. Ale(!), by uniknąć potencjalnych problemów podczas kontroli, wszystko co kupisz przechowuj w zapieczętowanych torbach wolnocłowych wraz z paragonem fiskalnym.

Jeśli chodzi o przedmioty niebezpieczne; ostre lub tępe oraz oraz cokolwiek, co mogłoby posłużyć jako broń, należy umieścić w bagażu rejestrowanym. Żyletki lub maszynki do golenia możesz bezpiecznie przewozić w bagażu podręcznym. Pamiętaj, że pianka do golenia nie może przekraczać 100 ml.

Substancje łatwopalne lub wybuchowe są zabronione zarówno na pokładzie, jak i w bagażu rejestrowanym!
Czytaj dalej pod materiałem wideo

Laptop i elektronika w bagażu podręcznym

Laptop, tablet lub inne urządzenie elektroniczne należy przedstawić do kontroli osobno. Wyjmij je z bagażu podręcznego i umieść w odpowiednich pojemnikach. Możesz je odebrać minutę później! Ponadto w rzadkich przypadkach obsługa może poprosić Cię o ich włączenie: upewnij się, że poziom naładowania baterii jest przynajmniej minimalny.

Dodatkowe wskazówki

Niektóre linie lotnicze traktują parasol jako dodatkowy bagaż podręczny i zezwalają zabrać go ze sobą. Jeśli nie, możesz wziąć go w podróż o ile mieści się w walizce. Zalecamy sprawdzenie strony internetowej linii lotniczej, którą podróżujesz, aby uzyskać szczegółowe informacje dot. parasola.

Jeśli nie masz pewności, co możesz zabrać na pokład, nie ma lepszego rozwiązania niż skontaktowanie się z linią lotniczą, którą podróżujesz lub odwiedzenie jej strony internetowej. Nie zapomnij o wszystkich bardzo rygorystycznych ograniczeniach dotyczących wymiarów bagażu podręcznego! Są one ustalane wyłącznie przez linie lotnicze i nie ma co do tego żadnej ogólnej zasady. Przylot z większą ilością bagażu, niż jest dozwolone na pokładzie, może wiązać się z wysokimi opłatami lub ryzykiem spóźnienia się na lot.

Źródło: momondo.it, polishobserver.com

Tagi: