Przejdź do treści

Oto, gdzie w Europie autostrady są bezpłatne, a gdzie koszty mocno zaskakują kierowców

13/11/2024 13:51 - AKTUALIZACJA 13/11/2024 13:52
Oplaty autostrady w europie

Opłaty za autostrady w Europie znacznie się różnią w zależności od kraju. W niektórych państwach używa się winiet, w innych opłaty pobierane są na bramkach, a coraz częściej wprowadza się nowoczesne systemy e-toll, które umożliwiają płatności elektroniczne bez konieczności zatrzymywania się. Co więcej, kilka krajów wprowadziło ostatnio zmiany w opłatach drogowych, a kolejne zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Przykładowo, w Polsce od listopada 2024 opłatami objęto więcej dróg krajowych, natomiast w Niemczech od lipca 2024 roku rozszerzono myto na pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Oto, przegląd kosztów za przejazd autostradami w wybranych krajach europejskich.

Autostrada pion

Opłaty za autostrady w Europie

Polska: Opłaty za autostrady

W Polsce opłaty za autostrady dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Płatności są pobierane głównie na bramkach, ale coraz więcej dróg objęto systemem e-Toll, co ułatwia płatności bez zatrzymywania się. Od listopada 2024 opłatami objęto dodatkowe odcinki dróg krajowych. Przykładowe ceny opłat to 40-50 zł za przejazd odcinkiem autostrady A2 na trasie Warszawa-Poznań dla samochodów osobowych. Nowe płatne drogi w Polsce od listopada 2024 – Sprawdź, które odcinki są objęte opłatami e-TOLL

Niemcy: Opłaty za autostrady

W Niemczech od 1 lipca 2024 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące opłat drogowych, które mają istotny wpływ na użytkowników ciężarówek i innych dużych pojazdów. Zmiany te wprowadziły obowiązek uiszczania myta za korzystanie z autostrad i dróg federalnych dla pojazdów o masie całkowitej ponad 3,5 tony. Wcześniej opłata dotyczyła samochodów ciężarowych o masie powyżej 7,5 tony. System Toll Collect opiera się na technologii satelitarnej, umożliwiając automatyczne naliczanie opłat. Koszt myta zależy od przejechanego dystansu oraz klasy emisji spalin pojazdu, średnio wynosząc około 0,20-0,25 euro za kilometr. Przeczytaj także: Opłaty drogowe w Niemczech 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć na temat myta

Austria: Ceny winiet

W Austrii obowiązuje system winiet dla samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów ciężarowych. Winiety można kupić w formie papierowej lub elektronicznej, na okresy 10 dni, 2 miesiące lub rok. Dodatkowe opłaty obowiązują na wybranych odcinkach, takich jak tunele i mosty (np. tunel Brenner). Koszt winiety 10-dniowej to około 9,90 euro, natomiast roczna winieta kosztuje 96,40 euro. Przeczytaj także: Rosną opłaty za autostrady w Austrii. Oto, ile będą kosztować winiety w 2025 roku

Opłaty za autostrady w europie

Czechy: Opłaty za przejazd autostradą

W Czechach wymagane są winiety dla pojazdów osobowych i dostawczych poniżej 3,5 tony. Winiety można wykupić na okres 10 dni, miesiąca lub roku w formie elektronicznej. Ciężarówki korzystają z systemu Myto CZ, który nalicza opłaty na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Cena 10-dniowej winiety wynosi około 310 CZK (około 14 euro), natomiast roczna winieta kosztuje 1500 CZK (około 65 euro).

Słowacja: Obowiązują winiety

Na Słowacji obowiązują winiety dla pojazdów osobowych poniżej 3,5 tony, które można wykupić na 10 dni, miesiąc lub rok. Winiety są dostępne w formie elektronicznej. Pojazdy ciężarowe muszą korzystać z systemu elektronicznego poboru myta. Cena winiety 10-dniowej wynosi 10 euro, a rocznej 60 euro. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać na niektórych mostach czy tunelach.

Włochy: Koszty przejazdu autostradą

We Włoszech autostrady są płatne zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Opłaty pobierane są na bramkach, a ich wysokość zależy od przejechanego dystansu. Kierowcy mogą skorzystać z systemu Telepass, który umożliwia automatyczne naliczanie opłat bez zatrzymywania się. Przykładowy koszt przejazdu autostradą z Rzymu do Florencji wynosi około 20 euro dla samochodu osobowego.
Przeczytaj także: Skandal z mandatami w Europie: Niemcy, Austriacy i Holendrzy nie płacą mandatów otrzymanych we Włoszech

Holandia: Przejazd autostradą w większości bezpłatny

W Holandii większość autostrad jest bezpłatna, z wyjątkiem niektórych tuneli i mostów, takich jak tunel Westerschelde. Opłaty za te odcinki dotyczą wszystkich rodzajów pojazdów i są pobierane na bramkach lub automatycznie. Przykładowa opłata za przejazd tunelem Westerschelde wynosi 5 euro dla samochodów osobowych.

Francja: Opłaty za autostrady

We Francji autostrady są płatne, a opłaty pobierane są na bramkach. Koszt przejazdu zależy od klasy pojazdu i długości trasy. System automatycznej płatności Liber-T umożliwia szybki przejazd przez bramki. Przykładowa cena za przejazd trasą Paryż-Marsylia wynosi około 60 euro dla samochodu osobowego.

Węgry: Obowiązują winiety

Opłaty za autostrady w europie

Na Węgrzech obowiązuje system winiet elektronicznych dla wszystkich pojazdów. Winiety można wykupić na 10 dni, miesiąc lub rok. Opłaty dotyczą większości głównych dróg i autostrad. Koszt 10-dniowej winiety to 5 500 HUF (około 15 euro), natomiast roczna winieta kosztuje 49 190 HUF (około 130 euro).

Chorwacja: Autostrady są płatne

W Chorwacji opłaty za autostrady są pobierane na bramkach, a ich wysokość zależy od długości trasy oraz rodzaju pojazdu. System ENC pozwala na automatyczne naliczanie opłat i szybszy przejazd przez bramki. Przykładowy koszt przejazdu autostradą z Zagrzebia do Splitu wynosi około 200 HRK (około 27 euro) dla samochodu osobowego.

Rumunia: Obowiązują winiety

W Rumunii wymagane są winiety elektroniczne, tzw. “rovinieta”, dla wszystkich pojazdów poruszających się po głównych drogach. Koszt winiety zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu, na jaki jest wykupiona. Dla samochodów osobowych 7-dniowa winieta kosztuje 3 euro, a roczna 28 euro.

Hiszpania: Płatne wybrane odcinki autostrad

Opłaty za autostrady w europie

W Hiszpanii opłaty za autostrady dotyczą wybranych odcinków, a ich wysokość zależy od klasy pojazdu i długości trasy. Wiele z nich pobieranych jest na bramkach, choć na niektórych trasach wprowadzono systemy elektroniczne. Przykładowy koszt przejazdu trasą Madryt-Valencia wynosi około 25 euro dla samochodu osobowego.
Przeczytaj także: Nowa metoda unikania mandatów z fotoradarów. Co grozi za jej stosowanie?

Belgia: Osobówki nie płacą za przejazd autostradą

W Belgii autostrady są darmowe dla pojazdów osobowych, ale pojazdy ciężarowe muszą płacić za przejazd w ramach systemu Viapass, który jest w pełni elektroniczny i oparty na technologii GPS. Stawki opłat zależą od klasy emisji spalin oraz długości trasy, wynosząc średnio 0,15-0,20 euro za kilometr.

Podsumowując, systemy opłat za autostrady w Europie są bardzo zróżnicowane i warto się z nimi zapoznać przed planowaną podróżą. Niezależnie od kraju, przygotowanie się do płatności za przejazdy pozwala uniknąć mandatu.

Read More