Przejdź do treści

Elastyczne godziny pracy w Wielkiej Brytanii. O tym nowym przepisie miliony pracowników nie mają pojęcia

19/12/2023 14:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
elastyczne godziny pracy w uk

Elastyczne godziny pracy w UK: Organizacja Acas opracowuje nowy kodeks postępowania w zakresie rozpatrywania wniosków o elastyczną pracę. Aktualne badania sugerują, że ponad dwie trzecie pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że od pierwszego dnia pracy będą mieli prawo żądać od pracodawcy elastycznego czasu pracy. Nowy przepis ma wejść w życie już od przyszłego roku.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Unia Europejska wprowadza innowacyjną platformę na wzór „Tindera”. Aplikacja ma na celu łączenie migrantów miejscami pracy

Elastyczne godziny pracy w Wielkiej Brytanii

Organizacja Acas zapowiedziała, że w przyszłym roku opracuje nowy ustawowy kodeks postępowania dla pracodawców i pracowników. Dotyczy on zakresu rozpatrywania wniosków o elastyczny czas pracy. Pracownicy, którzy przepracowali dla swojego pracodawcy 26 tygodni lub więcej, mają obecnie prawo zapytać, czy mogą pracować w elastycznym czasie pracy. Nowe prawo będzie obowiązywać już od pierwszego dnia zatrudnienia.

Prawo do wnioskowania o elastyczny czas pracy wejdzie w życie dokładnie w kwietniu 2024 roku. Co ciekawe, ankieta przeprowadzona przez Acas wśród 1000 pracowników wykazała, że 70% z nich nie wiedziało o nowym przepisie.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem

Co oznacza nowy przepis?

Na całym świecie nastąpiła znaczna zmiana w zakresie elastycznego czasu pracy. Pozwoliło to większej liczbie osób lepiej zrównoważyć swoje życie zawodowe. Również pracodawcy na tym skorzystali oferując atrakcyjne miejsca pracy – przyznaje dyrektor generalna Acas, Susan Clews.

Minister biznesu i handlu, Kevin Hollinrake powiedział: „Szczęśliwsi pracownicy oznaczają zwiększoną produktywność. Poparliśmy więc ustawę o elastycznej pracy. Celem przedsięwzięcia jest bowiem pomoc ludziom w całym kraju w uzyskaniu jeszcze większej elastyczności w zakresie tego, gdzie i kiedy pracują”.

„Od wiosny przyszłego roku nowe rozwiązania pomogą osobom fizycznym dopasować pracę do innych zobowiązań. Niezależnie od tego, czy chodzi o odprowadzanie dzieci do szkoły, naukę czy opiekę nad potrzebującymi przyjaciółmi i rodziną. Jest to również dobre rozwiązanie biznesowe, pomagające firmom przyciągnąć więcej utalentowanych i zróżnicowanych pracowników czy zwiększyć retencję”. Źródło: independent.co.uk PolishObserver.com

Tagi: