Przejdź do treści

Nowe oszustwo na WhatsAppie, które kradnie dane i tożsamość

03/12/2023 14:05 - AKTUALIZACJA 03/12/2023 20:46
nowe oszustwo na whatsapp

Nowe oszustwo na WhatsApp, które kradnie tożsamość i dane. W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, telefony komórkowe pełnią kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Niestety, wraz z rozwijającą się komunikacją pojawiają się nowe formy oszustw, zagrażające naszemu bezpieczeństwu online. Ostatnio w naszych smartfonach pojawiła się nowa forma oszustwa, która niesie ze sobą poważne konsekwencje sięgające daleko poza utratę prywatności. Jedna wiadomość może spowodować, że nasze dane osobowe i wszystkie informacje zapisane w naszym telefonie znajdą się w rękach niepowołanych osób. Poniżej przedstawiamy, na czym dokładnie polega mechanizm tego oszustwa i jak skutecznie się przed nim bronić.

Nowe oszustwo na WhatsApp, które kradnie tożsamość i dane

Próba oszustwa zaczyna się od wiadomości Whatsapp od znajomego, często zaufanego, o treści: „Cześć, wysłałem ci przez pomyłkę kod, czy mógłbyś mi go odesłać?” lub inne zdanie bardzo podobne do tego. Podobna praktyka była już stosowana wcześniej za pośrednictwem smsów jeszcze przed utworzeniem aplikacji WhatsApp. Jeśli użytkownik WhatsApp odpowie na tą wiadomość, rozpoczyna się rodzaj łańcuszka, który obejmuje wszystkie kontakty, zwiększając ryzyko kradzieży tożsamości. Czytaj dalej pod zdjęciem

nowe oszustwo na whatsapp

Oszustwo na WhatsApp, które kradnie tożsamość i dane

Jeśli użytkownik  zgodzi się zrobić to, o co prosi go jego fikcyjny, bo już sklonowany przez oszusta kontakt, przychodzi wiadomość tekstowa ze wspomnianym kodem. To oszustwo wydaje się całkiem prawdopodobną sytuacją, która może wydarzyć się w realnym życiu. W rzeczywistości jest to dokładnie to, do czego dąży oszust. Jeśli zgodzimy się odesłać kod, tym samym udostępniając nasz numer, stracimy kontrolę nad kontem na platformie komunikacyjnej. Po sklonowaniu konta użytkownika przestępcy kradną  jego tożsamość. Cyberprzestępca może zrobić wszystko, legalnie lub nie, w imieniu pechowego użytkownika. 

Jak się bronić przed oszustwem

W sytuacji, gdy cyberprzestępca już skutecznie przejął tożsamość osoby, z którą sądzimy, że komunikujemy się, brakuje mu jedynie kodu weryfikacyjnego przesyłanego SMS-em. Jeśli nie będziemy czujni i odeślemy wspomniany kod w wiadomości Whatsapp, oszust może uzyskać pełny dostęp do różnorodnych dokumentów, filmów, rozmów oraz innych danych przechowywanych w naszym smartfonie. Ale czy możemy się przed tym uchronić? Przede wszystkim należy uważać na każdego, kto prosi o odesłanie takich kodów, nawet jeśli jest to zaufany przyjaciel lub krewny, ponieważ wiadomości mogą rzeczywiście pochodzić od sklonowanych użytkowników. Pamiętajmy też, że nigdy nie należy udostępniać kodów weryfikacyjnych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, a każdą próbę oszustwa należy zgłosić na policji. Inną strategią obrony, aby lepiej chronić swoją tożsamość, jest utworzenie kodu dostępu do Whatsapp oraz włączenie dwuetapowego uwierzytelniania w celu uzyskania dostępu do konta. 
przeczytaj też: Whatsapp wprowadza natychmiastowe wiadomości wideo. Oto jak działają
źródło: corriere.it, Polishobserver.com