
Naturalne środowisko jest regenerujące. Połączenie z naturą jest regenerujące, ponieważ jest pierwotną potrzebą człowieka. Spędzanie czasu w naturalnym środowisku regeneruje nas zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Czytaj także: Piwo i chleb? Oto 7 produktów spożywczych, których nie należy łączyć z alkoholem
Naturalne środowisko jest regenerujące
To nie przypadek, że czujemy się naładowani po spacerze w dzikim i naturalnym miejscu, a fakt, że coraz więcej osób szuka tego typu doświadczeń, jedynie to potwierdza. Nie wspominając już o tym, że liczne badania naukowo potwierdzają korzyści, wskazując, że interakcja z naturą pomaga zmniejszyć stres, czyni nas bardziej wydajnymi i poprawia nasze zdolności uczenia się.
Dzieje się tak, ponieważ natura budzi naszą miłość do życia, określaną terminem ,,biofilia“, od greckiego “bio”, życie i “philia”, miłość. Erich Fromm ukuł ten termin w 1964 roku, aby wskazać wrodzoną tendencję istot ludzkich do przyciągania tego, co żywe i witalne. W rzeczywistości biofilia dosłownie oznacza ,,miłość do życia”, rozumianą jako biologiczną predyspozycję do preferowania relacji ze światem żywym.
Koncepcja biofilii została później podjęta przez amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona, który poświęcił jej swoją słynną książkę ,,Biophilia”. Opisuje ją w niej jako ,,wrodzoną tendencję do skupiania naszej uwagi na formach życia i wszystkim, co nam je przypomina”. Według Wilsona jest to pierwotna potrzeba, której człowiek nie zawsze jest świadomy.
Zgodnie z tą teorią, wszyscy ludzie mają powinowactwo z naturą, które jest wynikiem genetycznej i kulturowej koewolucji. W przeszłości, kiedy człowiek żył z polowań i zbiorów, więź z naturą miała fundamentalne znaczenie dla jego przetrwania. Dopiero z upływem czasu zaczął ją zrywać, nie zdając sobie sprawy, że traci coś cennego.
Źródło: tuttogreen.it, LifeisGreen.pl