Przejdź do treści

Największy zamek na świecie znajduje się w Polsce

15/05/2024 13:00 - AKTUALIZACJA 15/05/2024 13:08

Zamki to arcydzieła architektury z imponującymi wieżami, murami, blankami i bramami. Otaczają je mity i legendy, słowem – są pełne historii. Jednak który zamek jest największy na świecie? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ istnieją różne sposoby definiowania „wielkości” zamku. Można je ocenić po powierzchni podłogi, całkowitej powierzchni budynków lub długości ścian. Pod względem długości na przykład zamek Burghausen w Bawarii jest najdłuższym zamkiem na świecie i ma 1051 metrów długości. Największy pod względem powierzchni zamek świata znajduje się natomiast w Polsce pod Gdańskiem.

Dawny klasztor w Polsce to największy zamek na świecie

zamek malbork

Dawny klasztor oraz obiekt światowego dziedzictwa Unesco w Polsce to tak naprawdę Zamek Krzyżacki w Malborku. Nie należy go mylić z Pałacem Marienburg w pobliżu Hanoweru. Z całkowitą powierzchnią około 21 hektarów i powierzchnią użytkową 14,3 hektara, Zamek w Malborku przewyższa nawet Zamek Praski. Ten bowiem zajmuje „tylko” siedem hektarów.

Jaka historia kryje się za Zamkiem w Malborku?

Jeśli planujesz wakacje w Gdańsku, wizyta w Zamku w Malborku jest obowiązkowa. Wspaniały gotycki ceglany zamek – znany również jako Zamek w Malborku – znajduje się niecałe 55 kilometrów na południowy wschód od Gdańska w mieście Malbork (Marienburg) bezpośrednio nad rzeką Nogat.

Zamek wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, ponieważ uważa się go za „najbardziej kompletny i dopracowany przykład gotyckiego ceglanego kompleksu zamkowego w charakterystycznym i niepowtarzalnym stylu zakonu krzyżackiego”. Dokładniej, jest to ufortyfikowany klasztor z XIII wieku. Przez długi czas w średniowieczu zakon krzyżacki miał tu swoją oficjalną siedzibę. Duchowny zakon rycerski został bowiem założony ponad 800 lat temu „w celu prowadzenia krucjat przeciwko pogańskim Prusom i Litwinom mieszkającym na południowym wybrzeżu Bałtyku oraz przeciwko chrześcijańskiemu Królestwu Polskiemu”, podsumowuje UNESCO na swojej stronie internetowej. W XVI wieku Mergentheim w Badenii-Wirtembergii stało się siedzibą zakonu.
Przeczytaj także: Najbardziej magiczne zamki w Polsce. Tutaj przeniesiesz się w czasie!

Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku

  • Godziny otwarcia Zamku Mariackiego w Polsce: od poniedziałku do niedzieli: od 9 do 16, wystawy od wtorku do niedzieli: od 9 do 15.
  • Ceny i wycieczki: Ceny różnią się w zależności od oferty. Możesz zarezerwować wycieczkę po całym zamku z przewodnikiem mówiącym po angielsku lub polsku lub z audioprzewodnikiem. Opcje językowe audioprzewodnika to: polski, angielski, niemiecki, rosyjski, węgierski, ukraiński, litewski, czeski, francuski, włoski, hiszpański, polski język migowy. „Trasa historyczna” trwa trzy i pół godziny. Bilet normalny kosztuje około 16 euro (70 zł), bilet ulgowy 11 euro (50 zł).
  • „Zielona Trasa” trwa półtorej godziny i kosztuje około 7 euro lub 4,50 euro. W cenę biletu wlicza się przewodnika mówiącego po polsku lub angielsku. Zwiedzanie obejmuje część przedzamcza, bramy, dziedzińce przedzamcza środkowego i górnego, kaplicę św. Anny oraz tarasy z Ogrodem Wielkich Mistrzów, fosą i psiarnią. Wycieczka nie obejmuje zwiedzania komnat i wystaw. Źródło: reisereporter.de PolishObserver.com