Przejdź do treści

Najstarszy pies na świecie skończył właśnie 31 lat. Bobi trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

13/05/2023 14:10 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Najstarszy pies na świecie

Najstarszy pies na świecie. Bobi jest najstarszym psem żyjącym na świecie. W dniu swoich 31 urodzin trafił do Księgi Rekordów Guinenessa. Oto sekret jego długowieczności.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 5-letnia suczka o imieniu Koume okrzyknięta bohaterem w Japonii

Bobi jest psem rasy Rafeiro do Alentejo (Portugalski pies stróżujący) i wraz ze swoją rodziną mieszka w Portugalii. Jest oficjalnie najdłużej żyjącym psem na świecie. Urodzony 11 maja 1992 roku trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Data urodzenia została potwierdzona przez służby weterynaryjne miasta Leiria oraz przez State Pet Database SIAC.

Najstarszy pies na świecie

Mimo podeszłego wieku cieszy się również dobrym zdrowiem. „Wciąż ma wiele energii i chęci do zabawy. Wystarczająco dużo, aby nadążyć za czterema kocimi przyjaciółmi, z którymi spędza czas” powiedział jego właściciel, 38-letni Leonel Costa. Spokojny i towarzyski „Bobi” pochodzi z długowiecznej linii psów: jego matka „Gira” dożyła 18 lat. Psy tej rasy żyją średnio od 12 do 14 lat. 13 maja 2023 jego właściciel urządził przyjęcie dla seniora, na które zaprosił aż 100 gości. „Kiedy na niego patrzę, wspomina tycvh, których nie ma już wśród nas, jak mój ojciec, mój brat czy moi dziadkowie” powiedział Leonel. Czytaj także: Olej z łososia dla zwierząt. Dlaczego to najlepsze, co możesz dodać swojemu zwierzakowi do posiłku?

Bobi mieszka ze swoim właścicielem w wiosce niedaleko Leirii. Leonel zdradził sekret długowieczności psa. Według niego ​​„ciche, spokojne otoczenie z dala od miast”, w którym żyje jego czworonożny przyjaciel, jest jednym z najważniejszych czynników. Bobi nigdy nie był przypięty ani do łańcucha, ani nie chodził na smyczy. „Zawsze mógł się swobodnie poruszać” powiedział właściciel.

W przeszłości pies spędzał dużo czasu z innymi zwierzętami. Często spacerował po lesie i polach. Teraz większość czasu spędza w ogrodzie. W chłodniejsze dni Bobi zwykle leży przed kominkiem w domu. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Bobi!

źródło: BILD, LifeisGreen.pl, zdjęcie ilustracyjne