Przejdź do treści

Najdłuższy tunel kolejowy świata. Pod Alpami powstaje gigantyczna inwestycja

06/11/2024 10:25 - AKTUALIZACJA 06/11/2024 10:31
Najdłuższy tunel kolejowy świata

Najdłuższy tunel kolejowy świata. Trwają prace nad budową najdłuższego tunelu kolejowego na świecie, który połączy Włochy i Austrię. Ten gigantyczny projekt, znany jako tunel Brenner, będzie kosztować około 10,5 miliarda euro, a jego 64-kilometrowa długość uczyni go kluczowym elementem infrastruktury w Europie. Tunel przebiegać będzie pod Alpami, słynnym łańcuchem górskim na granicy kilku krajów, co pozwoli na płynne połączenie między włoskim miastem Fortezza a austriackim Innsbruckiem. Oto kiedy nastąpi otwarcie tunelu.

Najdłuższy tunel kolejowy świata

Najdłuższy tunel kolejowy świata

Budowa tunelu Brenner jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na transport kolejowy w regionie i ma na celu odciążenie ruchu drogowego, szczególnie na przejściu granicznym Brenner, przez które każdego roku przejeżdża ponad 64 miliony pojazdów. Włosko-austriacki projekt jest wspierany przez Unię Europejską, co odzwierciedla jego znaczenie strategiczne – dzięki nowoczesnej infrastrukturze kolejowej zmniejszy się zależność od transportu drogowego, co wpłynie pozytywnie na środowisko i ekonomię regionu.
Przeczytaj też: Bezpośrednie pociągi z Polski do Wiednia. Praktyczne informacje na temat podróży i kosztów

Pociągi pasażerskie i towarowe będą mogły poruszać się z prędkością dochodzącą do 250 km/h.

Tunel Brenner będzie stanowił kluczową część korytarza transportowego SCAN-MED, który połączy Skandynawię z basenem Morza Śródziemnego. Dzięki niemal całkowitemu wyeliminowaniu zakrętów oraz stromych wzniesień, pociągi pasażerskie i towarowe będą mogły poruszać się z prędkością dochodzącą do 250 km/h. Na płaskiej trasie zużycie energii będzie znacznie mniejsze, co uczyni transport bardziej ekonomicznym i zrównoważonym. W przyszłości tunel Brenner stanie się nie tylko efektywną alternatywą dla transportu kołowego, ale także ważnym elementem europejskiej sieci kolei dużych prędkości.
Przeczytaj też: Podróż pociągiem z Amsterdamu do Londynu: Powraca bezpośrednie połączenie

Koszt budowy tunelu

Początkowo koszt inwestycji był szacowany na 8,8 miliarda euro, jednak wzrost cen surowców zwiększył tę kwotę do 10,5 miliarda euro – podaje money.it. Zakończenie prac planowane jest na rok 2032, choć możliwe są dalsze wzrosty kosztów. Obecnie potężne maszyny drążą tunel po obu stronach granicy, z nadzieją, że wkrótce nowe połączenie kolejowe otworzy kolejny rozdział w historii europejskiego transportu i będzie sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi podróży między północą a południem Europy.

Read More