Przejdź do treści

Moneta warta fortunę – ponad 40 tysięcy euro!

22/09/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
moneta warta fortune

Moneta warta fortunę: moneta o nominale 1 euro z sową należy do serii monet greckich, jednak znaleźć ją można w wielu innych krajach. Niesamowicie wysoka cena, która sięga 43 000 euro, dotyczy sztuk zawierających błąd menniczy. Sprawdź czy nie masz jednego z takich okazów w swoim portfelu.
>> Cenne banknoty 10-funtowe. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie bardzo dużo

Moneta warta fortunę

Nierzadko zdarza się, że monety danego państwa Unii Europejskiej występują także w innych krajach strefy euro. Przykładem mogą być niemieckie monety 2 € ze stylizowanym orłem z półzłożonymi skrzydłami lub hiszpańskie monety 1 € z portretem króla. Tak też jest w w przypadku monety z sową o nominale 1 euro, która należy do serii monet greckich. Jest dostępna nie tylko w Grecji, ale także we Włoszech, Niemczech oraz innych krajach UE. W przypadku tej greckiej monety 1 euro znajduje się na niej sowa. Po prawej stronie widnieje duży napis 1 „EYPΩ”. Jest to nominał zapisany znakami alfabetu greckiego. Za sową znajduje się symbol mennicy ateńskiej, którym w przeciwieństwie do wielu krajów UE nie jest litera, lecz kwiat – anthemion.

Niezwykła moneta z sową

Niezwykła moneta z sową zawdzięcza swoją wyjątkowość błędowi. Standardowo wartość tej monety nie jest wysoka. Jednak poszczególne sztuki zawierające błąd menniczy osiągają wartość nawet 43 tysięcy euro. Są to monety z brakującym rokiem wybicia lub brakującym znakiem menniczym. 
>> Wielkie zmiany dla klientów banków – koniec plastikowych kart płatniczych

Setki monet z sową wystawione na E-bay’u i innych platformach sprzedażowych jako unikatowe wcale nimi nie są. Chodzi między innymi o okazy bez wybitej litery S, co nie jest błędem menniczy.

Źródło: news.italy24.press, PolishObserver.com