Przejdź do treści

Migranci z Wielkiej Brytanii trafią na barkę. Zamieszka tam 500 osób

20/07/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 26/10/2023 11:02
Migranci z Wielkiej Brytanii trafią na barkę

Migranci z Wielkiej Brytanii trafią na barkę ,,Bibby Stockholm”. Zamieszka tam 500 osób. Jak podaje TheSun, brytyjski rząd zapowiedział w tym tygodniu, że jeszcze w lipcu pierwsi nielegalnie przybyli do kraju imigranci zostaną przetransferowani na specjalnie a przystosowaną do tego barkę o nazwie ,,Bibby Stockholm”. Osoby przebywające na barce pozostaną tam trzy do sześciu miesięcy, do czasu rozpatrzenia ich wniosku o azyl, ale okres ten może potrwać dłużej.

Migranci z Wielkiej Brytanii trafią na barkę ,,Bibby Stockholm”. Zamieszka tam 500 osób

,,Bibby Stockholm” to jedna z barek wynajętych przez brytyjski rząd w celu umieszczenia w nich nielegalnie przybyłych imigrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii. Decyzja ta ma zarówno rozładować wynajmowane w tym celu hotele, jak i działać jako czynnik zniechęcający do nielegalnych przepraw.

Aktualnie w wynajmowanych przez rząd hotelach zakwaterowanych jest ok. 51 tys. migrantów, co kosztuje budżet państwa 6 mln funtów dziennie, nie licząc kosztów pośrednich wynikających z tego, że nie przyjeżdżają tam turyści. Zacumowane w portach ogromne barki mają po części rozwiązać ten problem. Koszty ich dzierżawienia mają być niższe niż wynajmowania hoteli, a zakwaterowanie – bardziej podstawowe. Na „Bibby Stockholm”, która w porcie Portland w hrabstwie Dorset będzie cumować przez 18 miesięcy, w 222 pokojach docelowo zamieszka 506 osób, będą to wyłącznie dorośli mężczyźni. Zgodnie z założeniem, będą oni mogli schodzić na ląd, ale muszą się za każdym razem meldować, opuszczając barkę.

We wtorek odbyły się protestu związane z zacumowaniem „Bibby Stockholm”. Protestują zarówno lokalni mieszkańcy, którzy obawiają się, że negatywnie odbije się to na bezpieczeństwie oraz świadczeniach publicznych, a także organizacje pozarządowe zajmujących się pomocą migrantom, które twierdzą, że takie zakwaterowanie jest niehumanitarne.

Źródło: TheSun, PolishObserver.com

Tagi: