Kuchenki gazowe – cichy zabójca w europejskich kuchniach. Najnowszy raport naukowy ujawnia, że zanieczyszczenia emitowane przez kuchenki gazowe przyczyniają się rocznie do śmierci 40 000 osób w Europie, co czyni je cichym, lecz groźnym zagrożeniem w domach. Emisja szkodliwych substancji, w tym dwutlenku azotu (NO₂), powiązana jest ze wzrostem ryzyka chorób serca i płuc, skracając życie użytkowników kuchenek gazowych nawet o dwa lata. Wbrew pozorom, problem zanieczyszczeń wytwarzanych podczas gotowania na gazie jest dwukrotnie bardziej śmiercionośny niż wypadki drogowe.
Kuchenki gazowe – cichy zabójca w europejskich kuchniach
Z badań wynika, że szczególnie duży odsetek gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Rumunii i na Węgrzech gotuje na gazie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych. Juana María Delgado-Saborit, główna autorka raportu i badaczka z Uniwersytetu Jaume I w Hiszpanii, podkreśla, że świadomość społeczna na temat tego zagrożenia jest niska, mimo iż już od 1978 roku wiemy o szkodliwości NO₂ wydzielanego przez kuchenki gazowe. „Dopiero teraz jesteśmy w stanie dokładnie oszacować liczbę ofiar śmiertelnych,” mówi Delgado-Saborit, zaznaczając, że raport uwzględnia jedynie NO₂, pomijając inne toksyczne gazy, jak benzen i tlenek węgla, co może oznaczać, że rzeczywiste skutki zdrowotne są jeszcze większe.
Przeczytaj też: W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym wirusem mpox
W Stanach Zjednoczonych kuchenki gazowe powodują śmierć 19 000 osób rocznie
Przy wsparciu Europejskiej Fundacji Klimatycznej naukowcy przeprowadzili analizę, która pozwoliła ocenić poziom zanieczyszczeń w powietrzu podczas gotowania na gazie i porównać go z ryzykiem zdrowotnym związanym z zewnętrznymi źródłami NO₂, takimi jak ruch uliczny. Wyniki badań sugerują, że analogiczne zagrożenia związane z NO₂ występują także wewnątrz mieszkań. W Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że kuchenki gazowe powodują śmierć 19 000 osób rocznie, co dodatkowo podkreśla globalny charakter problemu. Ale co można zrobić w tej kwestii?
Przeczytaj też: Postęp w leczeniu raka: immunoterapia może uratować życie
Dalszy ciąg artykułu poniżej
Przeciwdziałanie zagrożeniu
Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia Publicznego (EPHA) apeluje do decydentów o wdrożenie działań mających na celu stopniowe wycofywanie kuchenek gazowych poprzez wprowadzenie limitów emisji, dofinansowanie zakupu urządzeń elektrycznych oraz obowiązkowe etykietowanie kuchenek gazowych pod kątem ryzyka zdrowotnego. „Przez długi czas łatwo było ignorować niebezpieczeństwa związane z kuchenkami gazowymi,” mówi Sara Bertucci z EPHA, porównując sytuację do szkodliwości papierosów, których ryzyka zdrowotne również przez lata były bagatelizowane – pisze The Guardian. Zarówno raport, jak i eksperci zalecają otwieranie okien oraz stosowanie wentylacji w trakcie gotowania na gazie, aby ograniczyć ilość szkodliwych gazów w powietrzu. Przejście na elektryczne płyty kuchenne staje się nie tylko wyborem estetycznym, ale także zdrowotnym – coraz więcej Europejczyków decyduje się na tę zmianę, mając świadomość długoterminowych konsekwencji dla zdrowia.