Przejdź do treści

Rozebrać choinkę już teraz czy jeszcze poczekać? Oto uniwersalna wskazówka

28/12/2023 11:00

Rozebrać choinkę już teraz czy jeszcze poczekać? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie po świętach. Kiedy nadchodzi Nowy Rok, wiele osób zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas, aby pożegnać swoją choinkę. Czy istnieje uniwersalna wskazówka, która pomoże nam podjąć decyzję? Sprawdź i się przekonaj!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak należy prawidłowo przewozić choinkę? Za te błędy możesz zapłacić wysokie mandaty

Kiedy rozebrać choinkę? Święta 2023

Gdy przed Bożym Narodzeniem postawiłeś choinkę w swoim salonie, z pewnością od razu poczułeś atmosferę świąt. Jednak tak szybko, jak drzewko dodaje blasku świętom, równie prędko nadejdzie moment, gdy zaczynasz zastanawiać się, kiedy należy je rozebrać.

Pewna data zyskała wyjątkowo dużą popularność wśród gospodarstwach domowych. Mianowicie, wiele osób decyduje się rozebrać choinkę około dwóch tygodni po Wigilii, a dokładniej w dniu święta Trzech Króli. Jest to symboliczny dzień zakończenia okresu Bożego Narodzenia zarówno w Kościele katolickim, jak i protestanckim. Dla wielu jest to idealny moment, aby pożegnać się z choinką i zakończyć okres świąteczny.

Kontekst historyczny

Jednak w historii nie zawsze tak było. Na II Soborze Watykańskim w latach 1962 i 1965 zdecydowano, że Boże Narodzenie dla katolików zakończy się jedynie kolejnym świętem: Gromnicznym. Według MDR data ta przypada 40 dni po Bożym Narodzeniu. W tym przypadku koniec okresu Bożego Narodzenia przypadałby na 2 lutego.
>>> Nie trać czasu na odmrażanie szyb. Oto szybki i tani sposób

Wiele rodzin podtrzymując tę tradycję nadal trzyma choinkę do tego dnia, a niektórzy chcą się jej pozbyć wkrótce po Wigilii. Źródło: HNA, PolishObserver.com