Przejdź do treści

6 najciekawszych jesiennych jarmarków w Niemczech, które warto zobaczyć

15/09/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Jesienne jarmarki w Niemczech:

Jesienne jarmarki w Niemczech: Jarmarki dawniej odbywały się w rocznice poświęcenia kościołów parafialnych, po zakończeniu prac polowych lub przy innych ważnych okazjach. Tradycja wyprawiania jarmarków utrzymała się do dziś, a jesień to czas najbardziej bogaty w tego typu wydarzenia. Najsłynniejszym i najbardziej obleganym jest Oktoberfest.
>> Oktoberfest 2023: Już 16 września w Niemczech rozpocznie się największe święto piwa. Najważniejsze informacje

Oktoberfest

Najbardziej znanym jesiennym jarmarkiem jest Oktoberfest. W tym roku rozpoczyna się w Monachium 16 września. Zwykle przyciąga około 6,5 miliona odwiedzających. Wiele innych niemieckich miast również ma swoje większe bądź mniejsze Oktoberfesty. Przykładowo w Hanowerze (22.09-08.10), Dortmundzie (22.09-02.10) czy też Moguncji (12.10-29.10).

Freimarkt

Freimarkt w Bremie jest jednym z najstarszych jarmarków w Niemczech. Po raz pierwszy odbył się w 1035 roku po tym, kiedy to cesarz Konrad II przyznał arcybiskupowi Bremy przywilej organizowania takich targów. Nazwa Freimarkt zaczęła być używana znacznie później – dopiero w XIV wieku.

Przez niemal siedem stuleci był jarmarkiem, na który chłopi i kupcy przywozili rozmaite towary. Stopniowa transformacja Freimarkt w masowy festiwal rozpoczęła się w 1818 roku. Obecnie odwiedza go ponad 4 miliony osób. W 2023 roku Freimarkt w Bremie odbędzie się w dniach od 18 października do 03 listopada.

Send

Następnym interesującym jarmarkiem jest ten w Münste – Send. Organizowany jest pod koniec wiosny, latem, a także jesienią.. Nazwa święta wzięła się od słowa ‘’synod’’, czyli swego rodzaju zjazdu, na którym spotykali się duchowni i świeccy kościołów protestanckich i starokatolickich. Jarmarki z okazji synodów zaczęto organizować jeszcze w XI wieku.

Jesienny Send (Herbstsend) w 2023 r. odbędzie się w dniach od 21 października do 29 października. Łączna liczba odwiedzających wszystkich trzech festiwali w Münster wynosi rocznie około milion.
>> Nowe badania dotyczące piwa – oto jego najważniejsze korzyści zdrowotne

Kramermarkt

Jarmark Kramermarkt w Oldenburgu jest jednym z dziesięciu największych festiwali w Niemczech, a miejscowi nazywają go „piątą porą roku”. Po raz pierwszy zorganizowano go na początku XVII wieku, aby sprzedać to, co lokalnym rolnikom udało się wyhodować w okresie letnim. W przeszłości przyjeżdżali tu głównie drobni sklepikarze i wędrowni handlarze, stąd też wzięła się jego nazwa.

Obecnie każdego roku targ odwiedza około półtora miliona osób. Kramermarkt w 2023 rozpocznie się 29 września i potrwa do 8 października. Otworzy go tradycyjna procesja upamiętniająca założyciela targów, Antona Günthera, hrabiego Oldenburga i Delmenhorst. 

Cannstatter Volksfest

Duży jarmark odbywający się również jesienią odbywa się w Stuttgarcie – Cannstatter Volksfest. Po raz pierwszy zorganizowano go prawie dwa wieki temu, aby uczcić koniec klęski żywiołowej nazywanej „Rokiem bez lata” (1816), kiedy to wybuchł indonezyjski wulkan Tambora i spowodował długi okres bardzo zimnej pogody, co doprowadziło do nieurodzaju i głodu.

Pierwszy Cannstatter Volksfest odbył się w 1818 roku. Wzięło w nim wówczas udział ponad 30 tysięcy osób. Obecnie jest to jeden z dziesięciu największych festiwali folklorystycznych w Niemczech, który odwiedza rocznie około 3,7 miliona osób. W 2023 roku Cannstatter Volksfest odbędzie się w dniach od 22 września do 08 października.

Dürkheimer Wurstmarkt

Na odbywającym się w mieście uzdrowiskowym Bad Dürkheim jarmarku można rozkoszować się różnym rodzajem kiełbas, od tradycyjnych Bratwurst po bardziej wyszukane odmiany. Dürkheimer Wurstmarkt, który po raz pierwszy odbył się w 1417 roku, jest obecnie uważany za najbardziej masowy festiwal tego typu na świecie. Roczna liczba odwiedzających przekracza 600 tysięcy osób, co stanowi 35-krotność populacji miasta.

Wydarzenie miało swój początek wiele wieków temu. Zaczęło się od targów, na których sprzedawano krowy, świnie i inne zwierzęta. Dürkheimer Wurstmarkt jak co roku odbywa się w drugi i trzeci weekend września, w 2023 r. odbędzie się w dniach 08-12 i 15-18 września.

Zaledwie 15 kilometrów od Bad Dürkheim, jesienią odbywa się Deutsches Weinlesefest, czyli niemiecki festiwal winobrania. Tradycyjnie organizowany jest w pierwszy i drugi weekend października w Neustadt an der Weinstraße. Uważany jest za drugi co do wielkości festiwal wina na świecie. W 2023 roku odbędzie się w dniach od 22 września do 09 października.

Źródło: dw.com, PolishObserver.com