Przejdź do treści

Jedz TYLKO banany i chudnij. Czy ta dieta działa?

04/08/2023 21:27 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
dieta bananowa co to jest

Monodieta bananowa – co to jest, czy jest zdrowa i czy można na niej schudnąć? Utrata wagi może wydawać się łatwa, ale tak nie jest. Wymaga wiele wysiłku w zakresie diety, treningu i stylu życia. Wiele osób szuka informacji na temat korzyści płynących z diety mono dla utraty wagi.
Czytaj także: ,,Dobre” tłuszcze – te produkty zwykle zawierają kwas omega-3

Dieta bananowa – co to jest, czy jest zdrowa i czy można na niej schudnąć?

Zaobserwowano, że ludzie są w stanie przestrzegać rutyny treningowej, ale i tak próbują zmniejszyć swoją wagę, stosując różne rodzaje diet odchudzających. Chociaż dostępnych jest wiele różnych diet, wybór właściwej może być przytłaczający. Jedną ze znanych diet odchudzających jest dieta monotropowa lub dieta mono. Jest to prosty plan żywieniowy, który wymaga spożywania jednej kategorii żywności podczas każdego posiłku w ciągu dnia. Czy faktycznie może pomóc w utracie wagi?

Dietetyk Hari Lakshmi w rozmowie z portalem Health Shots, wypowiedział się o diecie monotropowej: ,,Dieta mono, znana również jako dieta monotropowa, to prosta dieta, w której osoba spożywa tylko jeden produkt spożywczy, taki jak np. banany, przez kilka dni i tygodni. Dieta ta zyskała popularność wśród osób, które szukają prostego podejścia do utraty wagi bez intensywnych ograniczeń i reżimu ćwiczeń. Główną zaletą tej diety jest to, że obiecuje szybką utratę wagi. Czytaj: Zjedz ten owoc przed pójściem do łózka, a nie będziesz mieć problemów z bezsennością

Czy dieta monotematyczna jest skuteczna w odchudzaniu? Tak i nie. Dieta monotematyczna ogranicza kalorie, co może skutecznie pomóc w osiągnięciu krótkoterminowej utraty wagi. Lakshmi podkreśla mimo to: ,,Nie jest to jednak zdrowy sposób na utratę wagi. Ta forma diety jest trudna do przestrzegania przez długi czas, a wiele osób często rozpoczyna tę dietę, aby rozpocząć podróż odchudzającą przed przejściem na inne wzorce żywieniowe.
>>>> Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci

Dieta monotropowa nie ma zestawu zasad, których należy przestrzegać, ale jest restrykcyjna i wyklucza korzystne grupy żywności. Ogólnie zaleca się, aby ludzie spożywali dietę zawierającą wszelkiego rodzaju pokarmy ze względu na dostarczane przez nie składniki odżywcze. Jednak w przypadku diety mono spożycie żywności jest ograniczone, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Skutki uboczne diety monotropowej

  1. Krótkotrwała utrata masy ciała – spożywanie jednego rodzaju żywności zmniejsza spożycie kalorii przez daną osobę, co skutkuje szybką utratą wody i zmniejszeniem wzdęć. Proces ten zmniejsza nawet masę mięśniową; jednak ta forma utraty wagi jest krótkotrwała.
  2. Zwiększone łaknienie – unikanie niektórych grup żywności może zwiększyć apetyt na jedzenie, co może prowadzić do przejadania się lub objadania się, zwłaszcza gdy dana osoba ma mniejszą zdolność do utrzymania ścisłych ograniczeń dietetycznych diety mono.
  3. Niebezpiecznie restrykcyjna – dieta mono ma poważne ograniczenia, które w przyszłości mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak zaparcia, nieregularne miesiączki, odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej, kamienie żółciowe powodujące zmęczenie, spadek metabolizmu, utratę mięśni i niedożywienie.
  4. Nie promuje zdrowych nawyków – utrata masy ciała to proces, który obejmuje utrzymanie zdrowej wagi. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby przeanalizować swoją dietę, która zaspokaja potrzeby żywieniowe w odpowiednich porcjach. Ale w przypadku diety mono, pojedynczy element lub rodzaj żywności nie jest zdrowym sposobem podejścia do utraty wagi. Może to nawet prowadzić do zaburzeń odżywiania. Oprócz zbilansowanej diety, ważne jest również, aby przyjmować wystarczającą ilość snu i ćwiczeń, aby uzyskać skuteczne rezultaty.
  5. Niedobory żywieniowe – codzienna dieta powinna być bogata w różne owoce i warzywa, ponieważ organizm potrzebuje szeregu składników odżywczych do funkcjonowania. Niedobór niektórych witamin lub minerałów może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Dlatego też spożywanie tylko jednego produktu spożywczego przez cały dzień podczas stosowania diety mono nie jest dobrym pomysłem.
  6. Utrata masy mięśniowej – stosowanie diety mono może prowadzić do niedoboru białka w organizmie. Może to prowadzić do rozpadu masy mięśniowej na aminokwasy z powodu braku białka. W porównaniu z masą tłuszczową, masa mięśniowa ma wyższy metabolizm spoczynkowy. W rezultacie spala więcej kalorii, wspomagając utratę wagi. Jednak utrata masy mięśniowej może utrudnić osiągnięcie celów związanych z odchudzaniem.

>>>> 5 produktów spożywczych, których należy unikać, aby uzyskać czystą skórę latem

Źródło: healthshots.com, LifeisGreen.pl

Tagi: