Przejdź do treści

Jak hodować zioła w domu? Sprawdzone sposoby.

20/10/2023 11:35 - AKTUALIZACJA 20/12/2023 15:57

Jak uprawiać zioła w domu – Uprawa ziół w domu zimą i jakie zioła sadzić w domu. Jeżeli marzysz, aby w twojej kuchni była zawsze świeża pietruszka, koperek i szczypiorek, a twoje potrawy były smaczniejsze i zdrowsze – przedstawiamy parę propozycji jak przygotować domowy ogród.

Zioła nie mają wygórowanych wymagań, dlatego uprawianie ich w domu nie jest skomplikowane jak mogłoby się wydawać.

Ogólne zalecenia

Większość ziół potrzebuje podobnych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednym z nich jest dostęp do światła dziennego, z reguły wystarczy 10-12 godzin, dlatego staraj się umieścić rośliny w najbardziej nasłonecznionym miejscu w mieszkaniu lub domu. Jeżeli planujesz uprawiać zioła zimą, poleca się zakup dodatkowego oświetlenia. Należy także pamiętać o tym, że optymalna temperatura wynosi między 18, a 20ºC. 

Szczypiorek

W doniczce lub skrzynce o głębokości min. 10 cm wykonaj drenaż. Wymieszaj ziemię darniową, próchnicę glebową  i piasek w proporcji 2:2:1. Wybierz zdrowe cebulki i mocz je przez jeden dzień w ciepłej wodzie. Następnie odcedź, usuń łuskę i odetnij górną końcówkę. Cebulki dociśnij delikatnie korzeniami do ziemi w odległości kilku centymetrów od siebie. Szczypiorek podlewa się ciepłą wodą dwa razy w tygodniu. 

Czosnek

Doniczka lub skrzynka powinna mieć co najmniej 20 centymetrów głębokości oraz dno z otworami. Optymalną glebą będzie mieszanka ziemi darniowej, torfu, próchnicy glebowej i piasku w równych proporcjach. 

Nienaruszone ząbki czosnku obierz z łusek i zakop w ziemi tępą końcówką w dół, tak aby ziemia pokrywała nie więcej niż ⅔ ząbku. Posadź je w odległości pięciu centymetrów od siebie. Czosnek potrzebuje dość niskiej temperatury- około 16 ºC. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne.

Szpinak

Do uprawy szpinaku potrzebna będzie doniczka, pudełko lub skrzynka o głębokości 12-15 centymetrów z warstwą drenażową i otworem do odprowadzania wody. Najlepszą glebą będzie mieszanka gleby darniowej, próchnicy glebowej i piasku w proporcjach 2:2:1.

Nasiona należy moczyć w wodzie 1-2 dni, a następnie wysiać na głębokości dwóch centymetrów, w odległości od 3-4 centymetrów od siebie i przykryć folią aż do kiełkowania.

Zaleca się częste i obfite podlewanie. 

Koperek

Potrzebujesz pudełka lub doniczki o głębokości około 15 cm z otworem drenażowym. Jako glebę można wykorzystać uniwersalną mieszankę do sadzonek, lub zrobić ją a torfu, próchnicy glebowej, piasku i ziemi ogrodowej w proporcjach 2:1:1:1. 

Przed sadzeniem, nasiona kopru umieść między warstwami wilgotnej szmatki na dwa, lub trzy dni. W ziemi wykonaj rowki o głębokości jednego centymetra w odległości dwóch centymetrów od siebie. Posadź nasiona posypując je ziemią i zwilż wodą. Pojemnik powinien być przykryty folią aż do kiełkowania, a ziemia regularnie nawilżana. Podlewaj nasiona od dwóch do trzech razy w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej. 

Kiedy uda ci się już wyhodować własne zioła w domowym zaciszu, sałatki, zupy i inne dania nabiorą znacznie więcej smaku. Możesz pokusić się o przegląd przepisów z najróżniejszych kuchni świata, w każdej znajdzie się zastosowanie dla twoich ziół.