Przejdź do treści

Insekty w słodyczach, które uwielbiają nasze dzieci. Nauczmy się czytać etykiety!

Tagi:
24/05/2023 12:23 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Insekty w słodyczach

Insekty w słodyczach. Od wielu lat jemy insekty nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Te barwniki wykorzystywane są do produkcji kosmetyków i żywności. Co najgorsze znajdują się także w słodyczach, które uwielbiają nasze dzieci. Czytaj zawsze etykiety!
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Trwa pilne wycofanie kosmetyków do makijażu znanej i lubianej przez miliony kobiet firmy

Po syntetycznym mięsie przyszła kolej na mąkę ze świerszczy. Wydane przez UE rozporządzenie 2023/5 z dnia 3 stycznia 2023 r. zezwala na wprowadzenie do obrotu częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) jako nowej żywności przyprawia niektórych o dreszcze. Od 24 stycznia 2023 na półkach supermarketów można znaleźć żywność, która zawiera mąkę ze świerszcza domowego w liście składników. Czytaj: Jak stworzyć własny ogród kwiatowy? Oto poradnik dla początkujących

Insekty w słodyczach

Ale to nie wszystko. Insekty zjadamy już od dłuższego czasu. Co gorsze mało konsumentów zdaje sobie z tego sprawę, że robaki zawierają także ulubione przysmaki dla dzieci. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy zwracali szczególną uwagę na to co kupujemy w supermarketach. Czytajmy etykiety!!! PRZECZYTAJ: Remonty albo gigantyczne kary. To musi zniknąć ze wszystkich budynków w całej Polsce

Koszenila (E120)

Koszenila, inaczej kwas karminowy jest naturalnym barwnikiem oznaczonym na etykietach jako E120. Dodawany do wielu produktów, które spożywamy każdego dnia. Z czego jest pozyskiwany? Ten barwnik otrzymuje z owadów żyjących na kaktusach – czerwców kaktusowych. Kwas karminowy znajdziemy w:

  • dżemach, marmoladach
  • lemoniadach, napojach alkoholowych (wina owocowe i owocowe, wódki)
  • wyrobach mięsnych i wędliniarskich
  • wyrobach cukierniczych.

W tych produktach możemy znaleźć barwnik E120

Intensywnie zabarwione produkty w zdecydowanie większym stopniu przyciągają nasze oko niż te charakteryzujące się zabarwieniem stonowanym. Wiele z produktów jest dodatkowo barwionych specjalnie do tego celu przeznaczonymi substancjami, czyli barwnikami. Kwas karminowy (E120) pozyskiwany jest z owadów – czerwców kaktusowych (Dactylopius coccus). Są one hodowane na plantacjach lub zbierane na wolności, a zabija się je przez działanie wysoką temperaturą. Czytaj także: Z tego ważnego powodu nigdy nie powinno się wyrzucać zatyczki od oleju roślinnego

Koszenila znajduje się w składzie m.in. niektórych jogurtów np. Danone, we wszelkiego rodzaju słodyczach i czerwonych cukierkach, takich jak MentosyM&MsSkittles czy żelki Haribo, w czerwonych napojach, dżemach truskawkowych lub malinowych, w słodkich syropach. Barwnik E120 używany jest także do produkcji chipsów, np. bekonowych.

Szelak w czekoladzie

Szelak, czyli odmianę żywicy, którą pozyskuje się z wydzieliny czerwców znajdziemy wyrobach czekoladowych, np. w Kinder Schoko Bons oraz niektórych czekoladach MilkaW Europie E904 uznano go za substancję bezpieczną dla zdrowia i dopuszczono ją do obrotu!

W składzie tego miodu są odchody owadów

Niektóre pokarmy zawierają odchody owadów, w tym miód spadziowy. W odróżnieniu od miodów nektarowych nie powstają one bowiem z nektaru kwiatów, ale właśnie ze spadzi, czyli z soku drzew, który został przetworzony przez owady. Jest to wydzielina mszyc i czerwców, które żerują na liściach i igłach drzew. 

źródło: IlParagone, Tagesschau.de, LifeisGreen.pl

Read More