Przejdź do treści

Tyle gotówki można przewieźć do POLSKI z Wielkiej Brytanii. Obowiązujące limity

20/12/2023 12:00 - AKTUALIZACJA 19/02/2024 15:58
Ile gotówki można przewieźć do Polski z UK

Ile gotówki można przewieźć z UK do Polski? Czy wiesz, ile gotówki można legalnie przewieźć przez granicę do Polski? Jeśli nie, to warto poznać obowiązujące limity, które mają istotne znaczenie dla podróżujących i osób planujących przewóz większych sum pieniędzy. Ograniczenia dotyczące przewozu gotówki mają na celu zapobieganie nielegalnym działaniom, takim jak pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Należy pamiętać, że nie istnieją jedne unijne przepisy w zakresie podróżowania ze środkami pieniężnymi między krajami Unii. Przed podróżą upewnij się, ile gotówki można dokładnie przewieźć.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Ile gotówki można przewozić do Polski? 

Podróżując po Europie ważne jest, aby znać zasady dotyczące przewożenia gotówki. Obecnie na terenie UE nie ma ogólnego limitu na przewożenie gotówki, jednakże w przypadku przekroczenia pewnej kwoty, konieczne jest zgłoszenie tego faktu organom celnym w celu uniknięcia nieprzyjemności związanych z podejrzeniami o nielegalne działania. Dotyczy to także podróży do Polski oraz przez Polskę
>>> Rewolucja w prawie drogowym w Wielkiej Brytanii. Zmiany odczują wszyscy kierowcy

Jeśli planujesz przywieźć do jednego z krajów UE lub wywieźć z UE 10 tys. euro w gotówce (lub równowartość tej kwoty w innych walutach) albo co najmniej jeden z wymienionych poniżej środków przechowywania wartości (o wartości 10 tys. euro), należy zgłosić ten fakt organom celnym. Waluty obce (niebędące euro) przelicza się według kursu z dnia poprzedzającego kontrolę. Przepisy UE definiują środki pieniężne jako:

  • banknoty i monety (w tym walut, które nie są już w obiegu, ale które można nadal wymienić w banku)
  • zbywalne papiery na okaziciela (czeki, czeki podróżne, weksle własne lub podpisane przekazy pieniężne, w których nie został podany odbiorca)
  • monety o zawartości złota co najmniej 90 proc.
  • kruszec w postaci sztabek, samorodków lub grudek o zawartości złota co najmniej 99,5 proc.
  • karty przedpłacone (to karty niespersonalizowane).

SPRAWDŹ: Parkowania na chodnikach w UK: Nie wszędzie jest dozwolone, kierowcom grożą mandaty

Ile gotówki można przewieźć do Polski

Przewóz gotówki w strefie Schengen

Inaczej wygląda przewóz gotówki w strefie Schengen. Gdy przekraczamy wewnętrzną granicę państw Unii Europejskiej należących do Schengen, np. Z Niemiec do Polski, nie musimy składać deklaracji, nawet jeśli przewozimy więcej niż 10000 euro. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach UE prowadzi się również kontrole gotówki przewożonej w UE.

Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje UE należą do strefy Schengen: Irlandia, Bułgaria, Rumunia i Cypr.
CZYTAJ TAKŻE: Emerytura z UK dla Polaków. Po tylu latach pracy w tym kraju otrzymasz brytyjską emeryturę

Kontrola policyjna lub celna – bądź przygotowany na te pytania

Jeśli po przekroczeniu granicy z Polską zostaniesz zatrzymany do kontroli powinieneś przygotować na pytania na pytania organów dotyczące ilości przewożonej gotówki. Jeśli udzielisz nieprawdziwej odpowiedzi, a podczas kontroli zostanie ujawnione, że posiadasz kwotę równą lub przekraczającą 10 000 euro, możesz zostać ukarany grzywną za wykroczenie. Ponadto organy celno-skarbowe będą mogły zatrzymać pieniądze w celu skontrolowania, skąd pochodzą.

Jak informuje oficjalny portal UE Europa.eu, organy celne mogą wymagać złożenia deklaracji ujawnienia środków pieniężnych, jeśli gotówkę o wartości co najmniej 10 tys. euro wysłano z lub do Unii w przesyłce pocztowej, towarowej lub kurierskiej. W takich wypadkach nadawca, odbiorca lub ich przedstawiciele muszą złożyć deklarację ujawnienia środków pieniężnych w ciągu 30 dni od momentu otrzymania wezwania przez organy celne. Źródło: Europa.eu PolishObserver.com

Read More