Przejdź do treści

Hiszpania wprowadza zmiany w płacy minimalnej i czasie pracy. Nowe zasady od 2025 roku

Tagi:
07/01/2025 10:58 - AKTUALIZACJA 08/01/2025 20:43
Hiszpania wprowadza zmiany w płacy minimalnej

Hiszpania wprowadza zmiany w płacy minimalnej – Płaca minimalna w Hiszpanii (hiszp. Salario Mínimo Interprofesional, SMI) wynosi w 2025 roku 15 876 euro rocznie. Wysokość zarobków jest jednak ściśle powiązana z liczbą godzin pracy. Ministerstwo Pracy i Gospodarki Społecznej, kierowane przez Yolandę Díaz, wprowadzi wkrótce znaczące zmiany, które będą miały wpływ na wszystkich pracowników.

Zarobki pieniadze pion

Hiszpania wprowadza zmiany w płacy minimalnej

Hiszpania wprowadza istotne w przepisach dotyczących płacy minimalnej. Kluczowym elementem reformy jest redukcja tygodniowego wymiaru pracy z 40 do 37,5 godzin, przy jednoczesnym utrzymaniu wynagrodzenia na tym samym poziomie. Minimalne wynagrodzenie (hiszp. Salario Mínimo Interprofesional, SMI) na rok 2025 ustalono na poziomie 15 876 euro rocznie, co przy podziale na 14 wypłat wynosi 1134 euro miesięcznie. W przypadku rozliczenia na 12 wypłat miesięcznych, kwota ta wzrośnie do 1323 euro. Co istotne, zmniejszenie liczby godzin pracy wpłynie na stawkę godzinową SMI, która wzrośnie do 9,75 euro za godzinę (z obecnych 8,28 euro przy 40-godzinnym tygodniu pracy).
Przeczytaj także: W tych krajach otrzymasz pieniądze za osiedlenie się. Prawie 30 tys. euro za przeprowadzkę

Jak redukcja godzin pracy wpłynie na rynek pracy?

Zmniejszenie liczby godzin pracy bez obniżki wynagrodzeń przyniesie korzyści szczególnie osobom pracującym na pełnym etacie, w tym zarabiającym minimalną stawkę. Zmiana ta, choć korzystna dla pracowników, budzi kontrowersje wśród przedsiębiorców, zwłaszcza właścicieli małych i średnich firm. Przewiduje się, że dodatkowe koszty związane z tym rozwiązaniem mogą wynieść nawet 12 miliardów euro, co wywołuje obawy o wpływ na zatrudnienie oraz konkurencyjność firm.

Hiszpania, z planowanymi 37,5 godzinami pracy tygodniowo, wpisuje się w średnią europejską, ale wciąż pozostaje daleko za krajami o krótszym wymiarze godzin pracy, takimi jak Holandia (30,9 godziny), Austria (33,6 godziny) czy Dania (34,2 godziny). Z drugiej strony, kraje takie jak Polska, Grecja czy Portugalia mają dłuższe tygodniowe godziny pracy, co świadczy o różnorodności modeli pracy w Europie.
Przeczytaj także: Sekretny raj na letni urlop w Hiszpanii. Znacznie tańszy niż zatłoczona Majorka

Polityczne i gospodarcze kontrowersje

Redukcja godzin pracy jest przedmiotem intensywnej debaty politycznej i społecznej w Hiszpanii – informuje portal notiziastrabajo.es. Choć projekt uzyskał poparcie związków zawodowych, spotkał się z krytyką ze strony organizacji pracodawców, które wskazują na rosnące koszty pracy i potencjalny negatywny wpływ na gospodarkę. Jednocześnie niektórzy ekonomiści podkreślają, że kluczowym problemem hiszpańskiego rynku pracy jest niska produktywność, a nie czas pracy.

Ministerstwo Pracy zapewnia jednak, że projekt będzie negocjowany z przedstawicielami przedsiębiorców, aby znaleźć rozwiązanie minimalizujące koszty i wspierające wzrost gospodarczy.

Read More