Przejdź do treści

Całkowite zaćmienie Słońca już DZISIAJ! Oto gdzie będzie można obejrzeć je w Wielkiej Brytanii

08/04/2024 12:23 - AKTUALIZACJA 08/04/2024 12:24

Gdzie będzie widoczne zaćmienie Słońca – W poniedziałek, 8 kwietnia 2024, księżyc przesunie się przed Słońce i zaciemni świat na kilka minut. To niezwykłe zjawisko astronomiczne będzie można obserwować z zaledwie kilku miejsc na naszej planecie. Oto, gdzie w Wielkiej Brytanii będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. 

Gdzie będzie widoczne zaćmienie Słońca

W poniedziałek 8 kwietnia miliony ludzi w Ameryce Środkowej i Północnej – od Meksyku po Kanadę – będą mogły obserwować na niebie całkowite zaćmienie Słońca, zwane w skrócie SoFi. Na terenie Europy mieszkańcy Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Islandii będą mogli podziwiać częściowe zaćmienie. 

W Ameryce Środkowej i Północnej całkowite zaćmienie potrwa do 4 minut i 28 sekund. Niebo pociemnieje, jakby był świt lub zmierzch – informuje NASA

Na Wyspach Brytyjskich częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i zachodniej Anglii.
Niezwykłe zjawisko będzie miało miejsce o zachodzie słońca w Wielkiej Brytanii, tuż przed tym, jak Słońce zniknie za horyzontem około godziny 20:00. 

Najlepsze miejsca do obserwacji zaćmienia Słońca w Wielkiej Brytanii

Najlepszym miejscem do obserwacji spektaklu na Wyspach Brytyjskich będzie zachodnie wybrzeże Irlandii – informuje dziennik  “Independent”. Prognozy Met Éireann przewidują jednak, że ze względu na duże zachmurzenie dla większości obserwatorów zaćmienie Słońca nie będzie widoczne. 

Podobne prognozy dotyczą Glasgow i Edynburga, gdzie przewiduje się zaciemnienie na poziomie 10-11%, choć Walia, północna Szkocja i południowo-zachodnia Anglia mają bardziej korzystne prognozy pogody. Eksperci od motoryzacji ostrzegają kierowców w Wielkiej Brytanii przed ryzykiem rozproszenia uwagi przez niezwykły spektakl na niebie.

„Bądźcie przygotowani na nagłe zmiany światła i miejcie włączone światła mijania. Uważajcie także  na innych kierowców – oraz pieszych. Mogą być skupieni na obserwowaniu nieba, zamiast tego, co dzieje się na drodze”. 

Według statystyk ze Stanów Zjednoczonych podczas ostatniego zaćmienia Słońca w 2017 odnotowano wzrost liczby śmiertelnych wypadków drogowych o 31 procent. Dane te zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie JAMA Internal Medicine. Autorzy badania napisali, że 21 sierpnia 2017 r. odnotowano 31-procentowy wzrost liczby wypadków śmiertelnych. Przypisali część tego wzrostu dużemu ruchowi na drogach, związanych z podróżami do i z miejsc, aby obejrzeć zaćmienie.

Zaćmienie Słońca w Polsce

W Polsce, podobnie jak w Niemczech, zaćmienie obejrzymy na żywo, za pomocą transmisji internetowych. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 r. (Suwałki, Sejny) – informuje PAP. Kolejne będzie w 2135 r.

Tagi: