Przejdź do treści

Eksperci ostrzegają przed pojazdami z tego kraju. „Lepiej ich nie sprowadzać”

14/03/2024 15:47
sprowadzaniepojazdów z usta


Eksperci ostrzegają przed sprowadzaniem pojazdów z USA, zaznaczając, że SUV-y i duże pojazdy terenowe nie są odpowiednie do użytku na europejskich drogach. Siedem stowarzyszeń wystosowało otwarty list do Komisji Europejskiej, apelując o zlikwidowanie niedociągnięć w homologacji tego typu pojazdów w Unii Europejskiej. Według nich, „tysiące nowych pick-upów z USA przedostało się do UE, obejmując europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska”.
Czytaj także: Wycofanie prawie miliona samochodów. Wśród nich Toyota, Honda i BMW

Sprowadzanie pojazdów z USA


Organizacje, takie jak Europejska Federacja Rowerzystów (ECF), Międzynarodowa Federacja Pieszych, Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC) oraz Miasta i Regiony Innowacji w Transporcie (Polis), wyrażają obawy z powodu „dramatycznego wzrostu” importu dużych pick-upów do Unii Europejskiej. Te pojazdy są wprowadzane na podstawie „indywidualnych zezwoleń dla pojazdów”, co zdaniem tych stowarzyszeń stanowi istotne zagrożenie.

Zagrożenie na drogach

Według informacji przekazanej przez Merkur.de, amerykańskie pick-upy są opisywane jako „nieodpowiednie na europejskie drogi”. Ze względu na ich wysoką przednią część, często przewyższającą wysokość dziesięcioletnich pojazdów, są one uznawane za niebezpieczne i charakteryzują się słabą widocznością bezpośrednią. Manewrowanie tak dużymi pojazdami jest trudniejsze, a w przypadku wypadków mają one większe prawdopodobieństwo powodowania śmierci i obrażeń u innych użytkowników dróg w porównaniu do standardowych samochodów osobowych. Artykuł wskazuje na bezpośrednią zależność między wzrostem sprzedaży pick-upów i dużych pojazdów terenowych a rosnącą liczbą ofiar wśród pieszych.

W cytowanym liście otwartym przywołano również badanie opublikowane w sierpniu przez Vias Institute, które analizuje dane dotyczące wypadków drogowych w Belgii w okresie od 2017 do 2021 roku. Według tego badania, ryzyko poważnych obrażeń u pieszego lub rowerzysty potrąconego przez pick-upa jest większe o nawet 90 procent, a ryzyko śmiertelnych obrażeń wzrasta o prawie 200 procent w porównaniu z samochodem osobowym. Źródło: Merkur.de, PolishObserver.com

Artykuł został opublikowany po raz pierwszy w dniu 11 grudnia 2023 roku.