Przejdź do treści

Dwa wczesne objawy raka trzustki nazywanego „cichym zabójcą”, których nikt nie powinien ignorować

29/08/2023 18:37 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Rak trzustki często opisywany jest jako ‘’cichy zabójca’’, ale istnieją dwa wczesne objawy, których każdy powinien być świadomy. Jeżeli tylko zostaną rozpoznane, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną. Jest to bardzo poważna choroba i nie należy zwlekać.
>> Garść tych orzechów dziennie zapobiega nowotworom

Cichy zabójca

Po śmierci słynnego prezentera, Jerry’ego Springera, rak trzustki po raz kolejny znalazł się w centrum uwagi. U mężczyzny zdiagnozowano chorobę zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią. Przez ostatnie 10 lat rak trzustki ma jeden z najniższych wskaźników przeżywalności spośród wszystkich nowotworów, a według Cancer Research UK zaledwie pięć procent osób cierpiących na tę chorobę przeżywa ponad dekadę po postawieniu diagnozy.

Ze względu na wysoką śmiertelność choroby, znajomość nawet najdrobniejszych objawów, które można przeoczyć, ma kluczowe znaczenie. Według ekspertów rak trzustki jest znany jako cichy zabójca, ponieważ objawy zwykle nie pojawiają się we wczesnych stadiach. Naukowcy zidentyfikowali jednak dwa wczesne objawy, na które ludzie powinni zwracać uwagę, a lekarzom pomogą sprawniej diagnozować chorobę.

Wczesne objawy raka trzustki

Zarówno zażółcenie skóry (żółtaczka), jak i krwawienie w żołądku lub jelitach były dotychczas postrzegane jako dwa najpoważniejsze objawy związane z chorobą. Naukowcy odkryli jednak, że dwa inne, mniej znane symptomy mogą świadczyć o raku trzustki. Jest to zwiększone pragnienie i ciemnożółty mocz. Objawy te zostały zidentyfikowane w zeszłorocznym badaniu.

Jak mówi dr Weiqi Liao, naukowiec zajmujący się danymi na Uniwersytecie Oksfordzkim: „Gdy rak trzustki zostanie zdiagnozowany wcześniej, pacjenci mają większe szanse na przeżycie.’’

„Świadomość wczesnych objawów raka trzustki ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy zawczasu diagnozować pacjentów i zwiększyć przeżywalność raka trzustki” – dodała dr Pippa Corrie, przewodnicząca trzustkowego nurtu roboczego NCRI Upper Gastrointestinal Group. 

Według specjalistów na raka trzustki najbardziej narażone są osoby w wieku powyżej 75 lat. Ograniczenie spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa, unikanie nadwagi, wyrobów tytoniowych oraz picie mniejszej ilości alkoholu zmniejszają szanse na zachorowanie.
>> Oto symptom Alzheimera, który wcześnie pozwala zdiagnozować stadium chorobowe

Źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com