Przejdź do treści

UE chce wprowadzić zmiany dotyczące prawa jazdy. Czy seniorzy stracą prawo jazdy?

30/10/2023 06:33 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02
cze seniorzy stracą prawo jazdy

Czy seniorzy stracą prawo jazdy? – Unia Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów. W Polsce planowane są zmiany. Seniorzy będą musieli regularnie udowadniać, że nadal są zdolni do prowadzenia auta. To jednak nie jedyne zmiany, jakie czekają na kierowców.

Zobacz także: Uwaga kierowcy! Policja Nowego Jorku ostrzega przed umieszczaniem tych naklejek na samochodach

Czy seniorzy stracą prawo jazdy? Unia szykuje zmiany

Według planów do 2030 roku liczba śmiertelnych wypadków na drogach w UE powinna spaść o połowę, a do 2050 roku całkowicie do zera. Cel ten, biorąc pod uwagę obecne dane, wydaje się być wyjątkowo ambitny. Aby go osiągnąć, UE planuje wielką reformę prawa jazdy, która powinna między innymi poprawić bezpieczeństwo na drogach – podaje Merkur.de. Jeden z wymogów dotyczy kierowców po 70. roku życia.
Czytaj także: Pilne wycofanie wadliwych szybkowarów. Sprzęt może być niebezpieczny, był sprzedawany od 2017 roku

Ważność prawa jazdy w Polsce – nowe przepisy

Od 2024 roku w Polsce planowane są zmiany w prawie jazdy. Osoby w wieku 65 lub 70 lat, które chcą przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, będą musiały przejść badania psychologiczne. Obecnie osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, otrzymują je dożywotnio. Wyjątkiem są na przykład osoby z wadą wzroku, które co 10 lat muszą wznawiać prawo jazdy. Istnieją jednak sytuacje, w których władze mogą zdecydować, że dana osoba nie powinna już prowadzić samochodu.

Seniorzy, którzy uzyskają pozytywny wynik, będą mogli zachować swoje prawo jazdy. Zwolennicy takiej kontroli wskazują na przykłady funkcjonujących już rozwiązań w Hiszpanii, Danii i Szwajcarii.
>>> USA: Niedźwiedzica wraz z dziećmi zatrzasnęła się w aucie

Zgodnie z projektem ustawy Komisji Europejskiej, reforma zmieni także ważność praw jazdy. Byłyby one wówczas ważne przez 15 lat w całej UE, zamiast obecnych dziesięciu lat. Ponadto prawa jazdy mają stać się cyfrowe, tak aby ich odnowienie można było załatwić przez internet. Jednak 15-letni okres ważności nie będzie już obowiązywał osób powyżej 70. roku życia. Seniorzy będą otrzymywać prawa jazdy ważne tylko przez pięć lat, a niektóre propozycje sugerują, że osoby powyżej 75. roku życia będą musiały przechodzić badania psychologiczne co roku.

O tym, w jakim stopniu będzie sprawdza zdolność, będą nadal decydować państwa członkowskie. Zgodnie z projektem, jeśli „w trakcie załatwiania formalności” okaże się, że wnioskodawca nie spełnia (już) standardów medycznych, wówczas będzie można zarządzić badanie lekarskie.

Jednak zaproponowane zmiany wciąż są w fazie projektowej i mogą ulec zmianie w przyszłości. KE wskazuje, że wiek nie powinien być jedynym kryterium stosowanym przy badaniach, a większe zagrożenie na drogach stanowią najmłodsi kierowcy.
Zobacz także: Popularny polski bank zablokuje dostęp do kont części klientów. Termin upływa w ciągu 30 dni

Kraje UE, w których przepisy już są zaostrzone

To, czy badania będą obowiązkowe, będzie zależeć od decyzji poszczególnych krajów członkowskich. Jak informuje SWR, regularne badania lekarskie dla starszych kierowców są wymagane przez prawo już w kilku częściach Europy.

  • Szwajcaria: Wszyscy kierowcy powyżej 75 roku życia mają obowiązek odbycia co dwa lata kontroli medycznej (badania zdolności do prowadzenia pojazdów) u lekarza rodzinnego.
  • Holandia: Tam również istnieje obowiązek posiadania zaświadczenia lekarskiego, ale kontrola przypada co pięć lat.
  • Włochy: Każdy, kto nie ukończył 50 roku życia, musi poddawać się badaniom lekarskim co dziesięć lat. Od 50 roku życia odstępy czasu stają się krótsze. Wtedy należy odnawiać prawo jazdy co pięć lat, a od 70 roku życia co trzy lata.
  • Hiszpania: Badanie stanu zdrowia jest tam obowiązkowe od 65 roku życia, co pięć lat.
  • Portugalia: Powyżej 50 roku życia badania trzeba odnawiać co pięć lat. Od 70 roku życia okres ten wynosi dwa lata.

Źródło: Merkur.de, PolskiObserwator.de