Przejdź do treści

Tych prezentów świątecznych lepiej nie pakuj do walizki. Ochrona lotniska może Ci je odebrać

13/12/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35

Czego lepiej nie pakować do walizki? Pracownicy lotniska ostrzegają Brytyjczyków podróżujących w okresie Świąt Bożego Narodzenia, aby nie pakowali do walizek niektórych prezentów. Niedozwolone zabawki i inne świąteczne podarunki mogą sprawić kłopoty podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. W najgorszym przypadku zostaną odebrane. Lepiej więc uprzednio wiedzieć, co zrobić i jak się spakować, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przed podróżą.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ile alkoholu i tytoniu można wwieźć do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Jakich prezentów świątecznych lepiej nie pakować do walizki?

Święty Mikołaj nie ma żadnych ograniczeń dotyczących bagażu podręcznego w swoich saniach, ale pracownicy lotnisk ostrzegają Brytyjczyków, że nie mają możliwości korzystania z tych samych przywilejów. Istnieją ścisłe zasady dotyczące zakazanych przedmiotów w bagażu podręcznym. Są pewne prezenty świąteczne, o których wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że należą do kategorii zabronionych przy odprawie na lotnisku. To np. specyficzne zabawki dla dzieci, a nawet niewinnie wyglądające prezenty, takie jak świąteczne kule śnieżne. 

Były pracownik ochrony lotniska, Michael Sawyer, podzielił się swoją radą z loveholidays, ostrzegając przed niewinnie wyglądającymi prezentami. Wyjaśnił: „Istnieje kilka prezentów, których nie można przewieźć przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Należą do nich kule śnieżne, podobnie jak większość rzeczy zawierających płyny, aerozole lub żywność. Istnieje ryzyko, że takie przedmioty zostaną skonfiskowane – nawet jeśli są zapieczętowane„.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem

„Wszelkie zabawki dla dzieci, które są replikami lub przypominają broń czy pistolety, konfiskuje się i wyrzuca do kosza podczas kontroli bezpieczeństwa. Należy więc o tym pamiętać przed podróżą. Miecze świetlne, choć dozwolone w niektórych liniach lotniczych, mogą stanowić sygnał ostrzegawczy dla pracowników ochrony. Wiąże się to z ich konstrukcją lub bateriami litowo-jonowymi. Najlepiej więc być ostrożnym i spakować je do bagażu rejestrowanego”.
Czytaj także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii 2023

Nie wolno przewozić także Christmas crackers. Nie można bowiem przenosić przez ochronę lotniska w Wielkiej Brytanii „fajerwerek i materiałów pirotechnicznych” . Warto zauważyć, że z tego samego powodu istnieje już całkowity zakaz wnoszenia rac na imprezy.

Lepiej nie pakować prezentów przed podróżą

Jeśli planujesz zapakować prezenty, możesz wstrzymać się z tym do czasu przybycia do miejsca docelowego, nawet jeśli pakowanie przed podróżą wydaje się skutecznym sposobem na przebrnięcie przez listę rzeczy do zrobienia. Jeremy Scott Foster, były pracownik ochrony, wyjaśnia: „Do tych, którzy chcą zapakować swoje prezenty przed wejściem do samolotu – poczekajcie, aż dotrzecie do miejsca docelowego, jeśli to możliwe. Jeśli ochrona oznaczy prezent, agenci muszą go zabrać w celu zbadania.’’ Źródło: mirror.co.uk PolishObserver.com