Przejdź do treści

Cukier jest lepszy niż słodzik! Szokujące wytyczne naukowców

14/08/2023 21:07 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
czy cukier jest lepszy niż słodzik

Cukier lepszy niż słodzik. Oto szokujące nowe wytyczne, które ostrzegają przed substytutami cukru w odchudzaniu i zapobieganiu chorobom. Substytuty cukru, takie jak stewia i sukraloza, są jednymi z wielu, które Światowa Organizacja Zdrowia odradza przy odchudzaniu i kontroli wagi.
Czytaj także: Najlepszy koktajl na wypadające włosy: Sprawdzony przepis

Cukier lepszy niż słodzik. Szokujące wytyczne naukowców

Substytuty cukru, takie jak stewia i sukraloza, są jednymi z wielu, które WHO odradza przy odchudzaniu i kontroli wagi. Regularne stosowanie niektórych substytutów cukru w dłuższej perspektywie może nawet zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób przewlekłych. Priorytetem są naturalnie występujące cukry pochodzące z owoców oraz niesłodzonej żywności i napojów.

Czy od lat sięgasz po alternatywy cukru, aby dodać je do porannej kawy, starając się schudnąć lub kultywować zdrowsze nawyki? Jest to coś, co warto teraz przemyśleć. Na początku zeszłego tygodnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne zalecające niestosowanie słodzików bez cukru w celu utraty wagi i kontroli wagi. Wytyczne odnoszą się również do unikania stosowania niesłodzących substancji słodzących w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób niezakaźnych (takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory i przewlekłe choroby płuc).

Wytyczne nie są skierowane wyłącznie do dorosłych – WHO twierdzi, że zalecenie dotyczy również dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale nie osób z wcześniej istniejącą cukrzycą. Zalecenia te opierają się na obszernym przeglądzie, który sugerował potencjalne konsekwencje spożywania alternatywnych cukrów w perspektywie długoterminowej. Wśród tych negatywnych skutków odnotowanych w przeglądzie znalazło się zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i śmiertelności ze wszystkich przyczyn u dorosłych.

>>>> Toksyczne gąsienice w Wielkiej Brytanii. Oto jakie są oznaki kontaktu i zagrożenia

Źródło: World Health Organization, PolishObserver.com