Przejdź do treści

Daj swojej choince drugie życie. Oto sposoby na to, jak wykorzystać świąteczne drzewko

05/01/2024 15:00

Co z choinką po świętach? Czy wiesz, że Twoje świąteczne drzewko może dostać drugie życie po zakończeniu sezonu świątecznego? Zamiast wyrzucać je na śmietnik, istnieje wiele kreatywnych sposobów, jak wykorzystać je w praktyczny i ekologiczny sposób. Przedstawiamy kilka pomysłów, które pozwolą dać Twojej choince drugie życie i przyczynią się do ochrony środowiska.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Rozebrać choinkę już teraz czy jeszcze poczekać? Oto uniwersalna wskazówka

Co z choinką po świętach? Poddaj swoje drzewo recyklingowi

Na szczęście drzewo jest biodegradowalne, więc można je łatwo zwrócić naturze. Jeśli masz kompostownik, śmiało go tam wrzuć. Wiele miejsc przyjmuje również nieozdobione drzewa i przepuszcza je przez rębak do drewna, aby zamienić je w ściółkę i kompost.
Sprawdź: Jak należy prawidłowo przewozić choinkę? Za te błędy możesz zapłacić wysokie mandaty

Zaaranżuj swoje otoczenie

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie starego drzewa w aranżacji swojego otoczenia. Potnij pień na plasterki i użyj ich do wyłożenia klombów lub chodników. Możesz także tworzyć efektowne ekspozycje ogrodowe, przycinając kawałki pnia o różnej grubości i używając ich jako podstawek pod doniczki.

Wykorzystaj drzewko na opał do ogniska

Suszone gałęzie i kawałki pnia będą wspaniałym drewnem opałowym do paleniska lub ogniska na świeżym powietrzu, ale pamiętaj, aby trzymać ogień na zewnątrz. Kiedy choinki płoną, uwalniają kreozot – wysoce łatwopalną, toksyczną substancję składającą się głównie ze smoły – do dymu pożarowego. Kreozot może gromadzić się wewnątrz komina, zwiększając ryzyko jego pożaru.

Co z choinką po świętach? Przenieś drzewko do swojego ogrodu

Kto by pomyślał, że można wykorzystać choinkę jako drzewko? Jeśli kupiłeś choinkę w doniczce lub taką, która ma korzenie zapakowane w płótno, prawdopodobnie już myślałeś o tym rozwiązaniu. Zakup drzewka z nienaruszonymi korzeniami pozwala zasadzić je po świętach, dając wspaniały, wiecznie zielony dodatek do podwórka, którym można cieszyć się przez cały rok.
>>> Nie trać czasu na odmrażanie szyb. Oto szybki i tani sposób

Odśwież swój dom

Aromatyczny zapach wiecznie zielonych igieł może utrzymywać się jeszcze długo po tym, jak choinka zniknie. Wystarczy usunąć igły z drzewka przed jego wyrzuceniem i umieścić je w saszetkach lub miseczkach z wodą, aby jeszcze przez chwilę rozkoszować się świątecznym zapachem.

Pozbądź się choinki i wspomóż swoją lokalną społeczność

Wiele lokalnych społeczności wymyśliło, jak wykorzystać stare choinki w kreatywny sposób. W północno-środkowym New Jersey Komisja Parków Hrabstwa Somerset prowadzi coroczny bezpłatny program recyklingu choinek. Drzewka są przekształcane w wióry drzewne i ściółkę, które są wykorzystywane w systemie parków w celu ochrony i wspierania życia roślin. Podobny program realizowany jest w Nowym Jorku. Miasto San Diego również oferuje bezpłatny program z 16 lokalizacjami. Mieszkańcy mogą tam podrzucać drzewka, będące dalej przekształcane w kompost, ściółkę i zrębki drzewne, które można kupić przez cały rok. Skontaktuj się ze swoim sąsiedztwem, powiatem, miastem lub lokalnymi grupami, aby sprawdzić, czy potrzebują drzew w tym sezonie. Źródło: edition.cnn.com PolishObserver.com