Przejdź do treści

7 miejsc w Kolonii, które warto odwiedzić. To największe atrakcje miasta

11/07/2023 17:14 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05

Co warto zobaczyć w Kolonii? Położona nad Renem Kolonia to miasto katedralne z ponad 2000-letnią historią. Zachwyca przede wszystkim imponującymi budynkami, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego Katedrą Kolońską i fascynującymi muzeami. Oprócz katedry, Renu i piwa Kölsch, Kolonia może pochwalić się także bogactwem romańskich kościołów czy nietuzinkowych muzeów. Oto 7 propozycji miejsc, które musisz koniecznie odwiedzić będąc w nadreńskiej metropolii tylko przez jeden dzień.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 3 piękne zamki w Niemczech, które znajdują się blisko granicy z Polską. Musisz je odwiedzić!

Co warto zobaczyć w Kolonii?

1. Kölner Dom – Katedra Kolońska

Jednodniową wycieczkę po Kolonii warto rozpocząć od punktu orientacyjnego miasta – Katedry Kolońskiej, którą widać już z daleka. Jest wiele faktów, które warto o niej wiedzieć – na przykład to, że przez 4 lata była najwyższym budynkiem na świecie, że jej budowa trwała ponad 600 lat lub że jej zachodnia fasada jest największą fasadą kościoła, jaką kiedykolwiek zbudowano. Główną atrakcją wewnątrz jest świątynia Trzech Króli z XIII wieku, która rzekomo posiada kości Trzech Króli. Wejście na południową wieżę jest piękne, ale także męczące i czasochłonne, z 533 stopniami do pokonania. Po dotarciu na szczyt zostaniesz jednak nagrodzony wspaniałym widokiem na Kolonię i Ren.

Kölner Dom - Katedra Kolońska

2. Zamki miłości na moście Hohenzollernów

Po opuszczeniu katedry warto pokierować się w stronę Renu, aby na moście Hohenzollernów przekroczyć rzekę i podziwiać tysiące tak zwanych zamków miłości, które zostały zawieszone przez zakochane pary wzdłuż chodnika po południowej stronie mostu. Zgodnie z tradycją, po zawieszeniu kłódki na poręczy mostu, klucz jest wrzucany do Renu, aby kłódka (a także zapieczętowana nią miłość) pozostała na zawsze.

3. Köln Triangle – ważny punkt orientacyjny

Po drugiej stronie Renu mamy trójkątny wieżowiec: Köln Triangle. Jeśli nie wspiąłeś się na wieżę katedry, zdecydowanie powinieneś zatrzymać się tutaj – ponieważ tutaj istnieje opcja wjazdu windą na dużą platformę widokową na wysokości około 100 metrów. Tutaj można podziwiać wspaniały widok na katedrę, Ren i stare miasto przez ogromne panoramiczne okna.

4. Rheinboulevard – nadreński Bulwar

Nad brzegiem Renu zbudowano ogromne schody jako część Bulwaru Renu. Szczególnie przy pięknej pogodzie jest to idealne miejsce, aby cieszyć się słońcem, panoramą Starego Miasta i przepływającymi statkami. Wieść o tym wspaniałym widoku rozniosła się po okolicy, a więc należy liczyć się z tym, że w ładne letnie wieczory może być tu stosunkowo tłoczno.

5. Muzeum Czekolady – przystanek pełen słodkości

To najczęściej odwiedzane muzeum w Kolonii, które przyciąga smakoszy m.in. wystawą informacyjną o pochodzeniu i historii kakao. Wszystko jest tu wyjaśnione, od uprawy roślin w małej szklarni, przez produkcję, po historyczne plakaty i opakowania tego przysmaku. Największą atrakcję tego miejsca stanowi jednak bez wątpienia ogromna czekoladowa fontanna, którą można oczywiście przekąsić.

6. Niemieckie Muzeum Sportu i Igrzysk Olimpijskich – coś dla miłośników sportu

Zaczynając od korzeni współczesnego sportu, w muzeum podróż w czasie prowadzi od greckiej starożytności do niemieckiego ruchu gimnastycznego i angielskiego sportu po wielkich sportowców, takich jak Timo Boll, Britta Heidemann i Dirk Nowitzki. Ponad 3000 eksponatów, filmy dokumentalne i liczne stacje medialne sprawiają, że wycieczka po historii sportu jest wyjątkowym przeżyciem. W wielu punktach muzeum można również aktywnie spędzić czas.

7. Stare Miasto

Tutaj, w popularnym kolońskim Starym Mieście, po wyczerpującym dniu zwiedzania, możesz wzmocnić się w browarze – np. w tzw. Brauhaus zur Malzmühle, gdzie Bill Clinton delektował się domowym kolońskim piwem Mühlenkölsch w 1999 roku. Prawdziwą atrakcją w środku starego miasta jest TimeRide, gdzie można odbyć imponująco realistyczną przejażdżkę tramwajem po Kolonii złotych lat dwudziestych XX wieku w okularach VR.

>>> 8 miejsc w Hamburgu, które warto zobaczyć. Idealny plan na jednodniową wycieczkę

Źródło: koeln.de, PolskiObserwator.de