Przejdź do treści

8 miejsc w Hamburgu, które warto zobaczyć. Idealny plan na jednodniową wycieczkę

10/07/2023 15:43 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05

Hamburg to to tzw. ‘’Zielona Stolica Europy’’ nad Alsterem i Łabą. Życie w mieście i wspaniały świat przyrody przeplatają się tutaj z niekończącymi się hotelami, restauracjami, teatrami i sklepami, a także plażami wzdłuż Łaby, zielonymi brzegami Alsteru, ruchliwym portem i zabytkami z całej 1200-letniej historii miasta. Łatwo się więc domyśleć, że w jeden dzień trudno zobaczyć wszystkie wspomniane warte uwagi miejsca. Jednak postaramy się wybrać najważniejsze atrakcje, z których można skorzystać w ciągu zaledwie 24 godzin. Co warto zobaczyć w Hamburgu?
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 15 pięknych miejsc w Niemczech blisko granicy z Polską

Co warto zobaczyć w Hamburgu?

1. Port w Hamburgu – najważniejszy przystanek

To drugi co wielkości port w Europie. Przybywa tu aż około 8000 statków z całego świata. Podczas wycieczki barką lub wizyty na jednym z legendarnych statków-muzeów odwiedzający mogą z pierwszej ręki przekonać się, dlaczego Hamburg nazywany jest „Bramą do świata”. W każdą niedzielę na legendarnym targu rybnym w Hamburgu można kupić produkty z całego świata.

2. Speicherstadt – Miasto Spichlerzy

To jedna z głównych atrakcji podczas wielkiej wycieczki po porcie. Stanowi największy na świecie zintegrowany kompleks magazynów. Od 1991 roku ta wyjątkowa dzielnica została objęta ochroną zabytków. Magazyny są zbudowane na dębowych palach, a dzielnica jest poprzecinana tak zwanymi flotami – kanałami, które są zalewane w zależności od pływów, a następnie można nimi podróżować statkiem. Wąskie kanały można przemierzać małymi barkami, aby podziwiać detale architektoniczne, jeśli jest odpowiedni przypływ. Wycieczka po kanałach zabytkową barką to niezapomniane przeżycie.

3. Filharmonia nad Łabą – kulturowy punkt orientacyjny

To miejsce stanowi bezprecedensową syntezę sztuki – architektury, muzyki i wyjątkowej lokalizacji w samym środku hamburskiego portu. Oprócz trzech sal koncertowych, kompleks budynków Filharmonii nad Łabą obejmuje taras widokowy Plaza, a także luksusowy hotel „The Westin”, restaurację i 45 ekskluzywnych prywatnych apartamentów. Wspomniana publicznie dostępna Plaza to centralne miejsce spotkań w mieście. Najdłuższe na świecie zakrzywione schody ruchome (80 metrów) zabierają odwiedzających na wysokość 37 metrów. Tutaj, na Plaza, 360-stopniowa panorama miasta fascynuje każdego odwiedzającego.

Filharmonia nad Łabą - kulturowy punkt orientacyjny

4. Kunsthalle – jedno z najsłynniejszych muzeów Niemiec

Kunsthalle jest jednym z najważniejszych i największych muzeów sztuki w Niemczech. Jego pierwszorzędna kolekcja prowadzi zwiedzających przez 8 wieków. Budowa hamburskiej Kunsthalle została sfinansowana z darowizn mieszkańców Hamburga i została otwarta w 1869 roku. Różnorodne kolekcje są powiększane nawet dzisiaj.

5. Kościół św. Michała w Hamburgu – najpiękniejszy barokowy kościół Niemiec

Hamburg ma wiele dużych kościołów – ale tylko jeden – „Michel” jest najbardziej wyjątkowy i kojarzony z Hamburgiem. „Michel” to jego przydomek. Z 106-metrowej platformy rozciąga się wspaniały widok na miasto, port i okolicę – nie można go przegapić! Po burzliwej historii – budowany trzykrotnie w latach 1647-1912 i dwukrotnie całkowicie zniszczonygłówny kościół Hamburga jest dziś nadal jednym z najbardziej imponujących budynków miasta.

6. Miniatur Wunderland – dla entuzjastów kolei, rodzin i nie tylko

Mamy tutaj modele: torów, pociągów, wagonów, drzew, figurek, samochodów, samolotów w powietrzu, budynków i mostów. Zostały one stworzone przez ponad 300 pracowników w ciągu ponad 990 000 godzin pracy. W tym wspaniałym krajobrazie budowy modeli można zobaczyć realistyczne przejazdy pociągów w pełni kontrolowane przez komputer. W świecie kolei jest nawet dzień i noc – i to co 15 minut. Niedawno Miniatur Wunderland zaprezentował portową dzielnicę HafenCity i filharmonię nad Łabą w miniaturze. To prawdopodobnie najmniejsza sala koncertowa na świecie.
Czytaj także: 5 niedocenionych miejsc w środkowych Niemczech, które warto zobaczyć

7. Hamburg Dungeon – hamburski loch

To mroczna, klimatyczna i bardzo zabawna atrakcja turystyczna. Obejmuje 2 przejażdżki i 11 pokazów na żywo z prawdziwymi aktorami, opowiadającymi o najciemniejszej stronie historii Hamburga. Odwiedzający mają tutaj okazję doświadczyć wydarzenia z historii Hamburga przez 90 minut w trzynastu różnych obszarach pokazowych. W murach tego historycznego kompleksu w ciągu dnia lub wieczorem można również organizować imprezy prywatne lub biznesowe, urodziny lub wieczory kawalerskie.

8. Reeperbahn – ulica będąca synonimem nocnego życia Hamburga

Legendarna dzielnica rozrywkowa w sercu St Pauli, słynąca z muzyki na żywo i imprezowej atmosfery, jest zawsze warta odwiedzenia, oferując wszystko – od efektownych pokazów po kolorowe musicale. To tutaj odbywają się parady, świętowane są wieczory kawalerskie, a młode zespoły podbijają sceny wielu klubów na żywo. Mieszkańcy i turyści są przyciągani przez wyjątkową atmosferę tej ulicy i jej okolic. Wyłożona mnóstwem klubów, barów, pubów, sklepów, teatrów muzycznych i innych miejsc na żywo, Reeperbahn oferuje niezwykle zróżnicowany program wraz z obowiązkowymi miejscami do zobaczenia i wspaniałą muzyką na żywo z różnych gatunków.
Czytaj także: 5 najbardziej niedocenianych rzeczy w Niemczech. Większość nie ma o nich pojęcia

Źródło: germany.travel, hamburg-travel.com, PolskiObserwator.de