Skip to content

Planeta zanieczyszczona plastikiem – naukowcy znaleźli rozwiązanie!

22/08/2023 09:01 - UPDATED 18/03/2024 13:04
mniej plastiku o 80 procent 

Według ONZ, zanieczyszczenie plastikiem może zostać zmniejszone o 80% do 2040 r. Według raportu, potrzebne zmiany są poważne, ale także praktyczne i przystępne cenowo, a korzyści przyniosłyby biliony dolarów. Plastik zanieczyszcza obecnie całą planetę, od szczytu Mount Everest po najgłębsze oceany. Ludzie spożywają mikrodrobiny plastiku poprzez żywność i wodę, a także wdychają je, a cząsteczki te znaleziono nawet we krwi i mleku matki. Według ONZ, możliwe będzie mniej plastiku aż o 80 procent.
Czytaj także: Najnowsze badania potwierdzają – mikrocząsteczki plastiku przedostają się do mózgu

Możliwe będzie mniej plastiku o 80 procent

Według raportu Programu Środowiskowego ONZ, globalne zanieczyszczenie plastikiem może zostać zmniejszone o 80% do 2040 roku. Jak podaje The Guardian, pierwszym krokiem jest wyeliminowanie niepotrzebnych tworzyw sztucznych, takich jak nadmierne opakowania. Kolejne kroki to zwiększenie ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych, takich jak butelki wielokrotnego napełniania, zwiększenie recyklingu i zastąpienie tworzyw sztucznych bardziej ekologicznymi alternatywami. Taka zmiana, napędzana polityką rządu i zmianami w przemyśle tworzyw sztucznych, oznaczałaby, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi spadłoby do około 40 mln ton w 2040 r.
Czytaj także: Ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia. Oto wyniki brytyjskich badań

Według raportu, zmiany te przyniosłyby korzyści warte biliony dolarów do 2040 r., zmniejszając szkody powodowane przez tworzywa sztuczne dla zdrowia, klimatu i środowiska. W marcu 2022 r. 193 kraje zgodziły się położyć kres zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, a obecnie trwają negocjacje w sprawie prawnie wiążącego porozumienia do 2024 r., których gospodarzem jest ONZ. Druga runda negocjacji rozpocznie się 29 maja. Świat produkuje obecnie 430 mln ton tworzyw sztucznych rocznie, z czego dwie trzecie to produkty krótkotrwałe, które szybko stają się odpadami. Zgodnie z obecnymi trendami, do 2060 r. produkcja wzrośnie trzykrotnie.

>>>> Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Akcje tego typu zostały zabronione w UE

Źródło: TheGuardian.com, LifeisGreen.pl

Read More