Skip to content

Uwaga na te gąsienice! Eksperci ostrzegają przed korowódkami dębowymi, ich włoski są trujące

15/05/2023 06:00 - UPDATED 18/03/2024 13:05
korowódki dębowe trujące włoski

Korowódki dębowe – uważaj na ich trujące włoski – ciepłolubne ćmy zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt. Eksperci ponownie ostrzegają przed gąsienicami sypiącymi trujące włoski. Co zrobić, gdy dojdzie do kontaktu? Oto, jak poprawnie pozbyć się toksyn, które mogą wywołać bolesne dolegliwości na skórze i w oczach.
Czytaj także: Te rośliny odstraszają kleszcze. Dzięki nim uchronisz swój ogród

Korowódki dębowe – gdzie występują

Gąsienice korowódek dębowych (niem. Eichenprozessionsspinner), które występują w Niemczech od maja do września, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Owady tworzą duże skupiska i poruszają się po drzewach, tworząc korowody, zwane również procesjami, które mogą osiągać nawet kilka metrów długości. Przeczytaj także: Do Europy dotarł nowy gatunek robaków. Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem dla ekosystemu

Największe zagęszczenie larw korowódek można znaleźć w parkach, lasach oraz ich otoczeniu, ale również w miastach, na terenach, gdzie rosną drzewa. W jednym ze stadiów swojego rozwoju gąsienice te pokrywają swoje ciała włoskami, które mogą zostać przeniesione przez wiatr i wywołać poważne reakcje alergiczne. Kontakt z tymi włoskami może prowadzić do bolesnej pokrzywki na skórze, problemów z oddychaniem oraz silnych stanów zapalnych oczu. Czytaj: Zjedz ten owoc przed pójściem do łózka, a nie będziesz mieć problemów z bezsennością

W niektórych niemieckich landach, gdzie ostatnio panowały wysokie temperatury, korowódki dębowe już się pojawiły. Głównie występują one na pniach dębów i grabów, które można spotkać zarówno w miejskich parkach, jak i na parkingach przy autostradach.
Czytaj także: Pestycydy w truskawkach. Tych owoców nie należy kupować

Zasady postępowania w przypadku kontaktu z korowódkami dębowymi (Eichenprozessionsspinner):

Nie dotykać gniazd ani gąsienic.

Po kontakcie z włoskami:

  • Zdjąć ubranie i wyprać je w temperaturze 60 stopni Celsjusza, aby zniszczyć toksyny.
  • Wejść pod prysznic i dokładnie umyć włosy.
  • Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy alergiczne, na przykład poparzenia skóry lub silne pieczenie oczu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, w tym dermatologiem i okulistą.
  • Nie usuwać samodzielnie gąsienic ani gniazd, lecz wezwać specjalistę.
  • Jeżeli gąsienice lub gniazda znajdują się w miejscach publicznych, należy zgłosić ten fakt odpowiednim służbom w gminie lub w mieście.

W przypadku napotkania korowódek dębowych, przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ryzyku i minimalizować skutki kontaktu z tymi niebezpiecznymi owadami.
Czytaj także: Rabarbar na surowo: toksyczny czy nieszkodliwy?

Źródło: RTL.de, PolskiObserwator.de

Read More