
Najbardziej oryginale budynki mieszkalne na świecie – Architektura potrafi przyciągać uwagę równie skutecznie, co najsłynniejsze zabytki. Niektóre budynki stają się rozpoznawalne na całym świecie nie dlatego, że są najwyższe czy najdroższe, lecz dlatego, że są po prostu… inne. Od surrealistycznych form po ekologiczne wieżowce – oto 8 najbardziej ikonicznych i oryginalnych budynków mieszkalnych na świecie, które zyskały status miejskich symboli. Wśród nich znalazła się również niezwykła budowla z Polski, która od lat przyciąga turystów z całego świata.
Najbardziej oryginale budynki mieszkalne na świecie
Hundertwasserhaus, Wiedeń, Austria
Kolorowy, nieregularny i pełen roślinności – taki jest Hundertwasserhaus, stworzony przez austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera. Każdy mieszkaniec może współtworzyć wygląd budynku, co czyni go żywym dziełem sztuki. Projekt łamie wszystkie zasady typowej architektury mieszkaniowej, przyciągając rzesze turystów.
Turning Torso, Malmö, Szwecja

Najwyższy budynek mieszkalny Skandynawii (190,4 m) to dzieło hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Konstrukcja inspirowana rzeźbą „Twisting Torso” obraca się o 90 stopni od podstawy po szczyt, przypominając skręcające się ludzkie ciało. Mieści 150 apartamentów, a mieszkańcy mogą korzystać z sauny na 43. piętrze i siłowni. Budynek zasilany jest energią odnawialną, a każdy apartament ma system do utylizacji odpadów organicznych.
Cube Houses, Rotterdam, Holandia
Te charakterystyczne żółte domki w kształcie sześcianów przechylonych pod kątem 54,7 stopni to projekt Pieta Bloma. W założeniu miały przypominać stylizowany las, a cały kompleks – nazwany „Blaakse Bos” – mieści 39 nietypowych mieszkań. Znajduje się tu również muzeum Kijk-Kubus, w którym można zwiedzić wnętrze jednej z takich futurystycznych konstrukcji.
Bosco Verticale, Mediolan, Włochy

Zielone wieżowce w sercu Mediolanu to przykład miejskiej rewolucji ekologicznej. Pokrywają je tysiące drzew, krzewów i roślin, które poprawiają jakość powietrza i chronią mieszkańców przed upałem. O roślinność dbają „latający ogrodnicy”, czyli wyspecjalizowani wspinacze. Wieże stanowią modelowy przykład połączenia nowoczesności z naturą.
Przeczytaj także: 5 najdłuższych ulic w Europie. Jedna z nich leży w Polsce i jest najdłuższym deptakiem
Wave, Vejle, Dania
Nad brzegiem fiordu w Vejle wznosi się pięć wież przypominających morskie fale. Każda z nich mieści eleganckie apartamenty z przeszklonymi balkonami, a nocą światła mieszkań odbijają się w wodzie, tworząc widowiskowy efekt. Projekt autorstwa Henning Larsen Architects łączy minimalizm i harmonię z naturą.
Muralla Roja, Alicante, Hiszpania
„Czerwona mur” autorstwa Ricardo Bofilla to surrealistyczna interpretacja arabskich kasb. Labirynt korytarzy, schodów i tarasów w odcieniach czerwieni, różu i niebieskiego tworzy hipnotyzującą strukturę. Kompleks liczy 50 mieszkań i stał się inspiracją dla twórców popkultury – m.in. serialu „Squid Game”. Przeczytaj także: Malownicze miasteczko w Hiszpanii szuka pracowników i oferuje tanie domy
Habitat 67, Montreal, Kanada
Stworzony na potrzeby Expo 1967, Habitat 67 składa się z 354 betonowych modułów tworzących 158 unikalnych mieszkań. Każde z nich różni się orientacją, widokiem i układem. Projekt Moshe Safdiego był próbą odpowiedzi na problem przeludnienia miast i do dziś uznawany jest za ikonę brutalizmu.
Krzywy Domek, Sopot, Polska

Na koniec – prawdziwa architektoniczna perełka z Polski. Choć nie jest to typowy budynek mieszkalny, Krzywy Domek w Sopocie bez wątpienia zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Oddany do użytku w 2004 roku, został zaprojektowany przez pracownię Szotyńscy & Zaleski i zainspirowany ilustracjami Jana Marcina Szancera. Jego baśniowa, falująca fasada przypomina budynek z kreskówki, a całość wygląda jakby była zrobiona z plasteliny. W środku mieszczą się restauracje, sklepy i biura, a sam domek stał się jednym z najczęściej fotografowanych budynków w Polsce i wizytówką Sopotu.